HaberlerOrtadoğuSuriye

Halep üniversitesi, Türkiye başbakanı’na fahri doktora diplomasını geri çekme kararı aldı

Halep Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Hıdır Urfali üniversite meclisinin 2009 yılında Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a uluslararası ilişkiler bilim dalında verdiği fahri doktora diplomasını geri çekme kararı aldığını bildirdi.

Erdoğan’ın doktorasını geri çekme kararının Suriye’deki üniversite meclislerinin, akademisyen çevrelerinin ve öğrencilerin yoğun isteği üzerine alındığını bildiren Urfali, Erdoğan’ın Suriye halkına karşı komplo kurmasını ve kendi halkına kötü davranmasının bu isteğin baş sebepleri olduğunun kaydetti.

Urfali, bu kararın Erdoğan’ın saldırgan politikalarını reddeden Türk halkıyla bir dayanışma mesajı olduğunu söyleyip, Halep üniversitesinin Türkiye üniversiteleri ve akademik çevrelerle bir kültür ve bilgi köprüsü kalacağının altını çizdi.

Halep üniversitesi meclisi, uluslararası hukukçulardan oluşan bir komite kurup Erdoğan’a karşı “sanayi kuruluşları yağma, doğal servetleri ve kültürel hazineleri tahrip etme” suçundan uluslararası mahkemelerde dava açılmasını önerdi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.