HaberlerIrakOrtadoğu

Halepçe pazar esnafı Irak Kürt Bölgesel Yönetimini protesto etti

Irak’ın kuzeyindeki kürt bölgesinde yer alan Halepçe’de, pazar esnafı bölge halkının da desteğiyle Kürt Bölgesel Yönetimini protesto için kepenk kapattı.

İRNA’nın haberine göre, sözkonusu kepenk kapatma eylemi, Kürt bölgesel yönetimi güvenlik güçlerinin halkın protestosunu önlemek için caddelere belirgin bir şekilde yerleşmesinin ardından gerçekleşti.

Irak’ın kuzeyindeki kürt bölgesi halkının Kürt Yerel Yönetimi’nin mali yolsuzluğu ve su, elektrik, ve ulaşım gibi alanlarda halka gerekli hizmet vermedeki yetersizliğini protesto eylemleri geçen hafta Süleymaniye eyaletinin bir çok yerinde başlamıştı. Bu arada aynı şekilde siyasi parti ve gruplar da, Barzani ailesinin yönetimdeki tekelini kırmak ve protesto için tepkilerini ortaya koymuşlar ve bazı partiler ve siyasi gruplar da yönetimden çekilmişlerdi.

Bu arada alınan haberlere göre, Irak Kürdistan Yurtsever Birliği liderlerinden Molla Bahtiyar, Kürt bölgesel yönetiminden bir heyetin yakın bir zamanda Bağdat’a, merkezi hükümetle görüşmek için gideceğini bildirdi.

Bahtiyar, Bağdat hükümetiyle yapılacak görüşmelerin konusunun geçiş noktalarındaki sorunlar, gümrükler, ve havalimanları, memurların maaşları, Kürt yerel bölgesinin bütçesi ve tartışmalı bölgeler olacağını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.