HaberlerOrtadoğuSuriye

Halep’te yaşayan insanlar teröristlerin ablukası yüzünden zor günler geçiriyor

Halep’te “rejimin tedarik yollarının engellenmesi” amacıyla silahlı çeteler tarafından engellenen gıda ve ilaç tedariği, halkı zor durumda bırakmış durumda. Buna karşı eylem yapan halk, karşısında silahlı çeteleri buldu. Militanlar havaya ateş açarak eylem yapanları dağıttı.

Suriye’de Halep’in bazı mahallelerini kontrol altında tutan silahlı çeteler, “rejimin tedarik yollarını engellemek” gerekçesiyle birkaç haftadır gıda ve ilaç tedariğini durdurmuştu. Bunun üzerine birçok bölgede gıda ve ilaç sıkıntısı başgöstermişti.

Reuters’in haberine göre, silahlı çetelerin kontrolündeki Büstan el-Kasr mahallesindeki bir kontrol noktasında bir araya gelen halk, kentin batısından gelen ilaç ve gıda tedariğini engelleyen gruplara karşı eylem yaptı. İnsanlar “Halk ablukanın kaldırılmasını istiyor” diye bağırırken silah sesleri duyulmaya başlandı.

Reuters, Büstan el-Kasr’daki bir “muhalefet” kontrol noktasında şunların yazdığını söyledi: “Yiyecek, ilaç, yağ, bebek ürünleri, süt, sebze, et, ekmek geçişi tamamen yasaktır.”

Batı Halep’te yaşayan insanlar, gıda fiyatlarının 10 katına çıktığını ve ekmek bulmakta güçlük çektiklerini söylüyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2023 (6) içerik yüklenmiştir.