HaberlerİranOrtadoğu

Haley’in temelsiz iddialarına İran’dan tepkiler sürüyor

ABD’nin BM Temsilcisi Nikki Haley geçtiğimiz günlerde bir füze parçası önünde düzenlediği basın toplantısında bir şov yaparak, Yemen’den Suudi Arabistan’a atılan füzelerin İran yapımı olduğunu ileri sürdü. Ancak İran İslam Cumhuriyeti yetkilileri Haley’in bu iddiasını kesin bir biçimde yalanladılar. Bugün de İran Devrim Muhafızları Ordusu Siyasi İşler Yardımcısı yaptığı açıklamada, Haley’in sözlerinin temelsiz olduğunu vurguladı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanlığı Siyasi İşler Yardımcısı General Senairad; ABD’nin BM Temsilcisi Nikki Haley’in Yemen’den Suudi Arabistan’a fırlatılan füzelerin İran yapımı olduğuna dair iddiasına tepki gösterdi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanlığı Siyasi İşler Yardımcısı General Senairad, Tasnim’e yaptığı açıklamada; ABD’nin BM Temsilcisi’nin İran’ın Yemen’e füze gönderdiğine dair iddiasını reddederek, “Öyle görünüyor ki ABD’liler bu iddiayı gündeme getirmek suretiyle bölge için yeni bir senaryo hazırlamışlar, büyük olasılıkla bir nevi kolaya kaçmak ve kamuoyunun dikkatini Trump’ın Kudüs’ü Siyonist rejimin başkenti olarak ilan etme gibi aptalca kararından saptırmak içindir.” ifadelerini kullandı.

Komutan Senairad, Amerikan yetkililerinin bu iddiasının Suudi Arabistan’a Yemen bataklığından çıkması ve bölgedeki yenilgilerini izah etmesi için bir nevi yardım olduğunu, cani ve saldırgan Al-i Suud rejiminin Batı yapımı uçaklar ve silahlarla, Yemen’de katliam yapıp, insanlığa karşı suç işlemekte olduğunu kaydetti.

Amerikan yetkililerinin bu girişimini bir nevi hedef şaşırtmak olarak niteleyen Devrim Muhafızları Siyasi İşler Yardımcısı; bu iddianın artık itina edilecek olmadığını, ABD ve bölgesel müttefiklerinin yenilgileri yüzünden apar topar bu tür iddiaları gündeme getirmek zorunda kaldığını ifade etti.

ABD’nin terör örgütü IŞİD’in silah tedarikçisi olduğu için bugün kamuoyu karşısında hesap vermesi gerektiğini belirten Komutan Sanairad; ABD’nin BM Temsilcisi’nin sözlerini temelsiz ve boş olarak niteledi, Amerikan askeri uzmanlarının da bu iddianın geçersiz olduğunu belirttiklerini zira, onların bu tür iddiaların Libya ve Irak’taki korkunç sonuçlarını yaşadıklarını vurguladı.

General Senairad; Amerikan yetkilerince bu tür iddiaların gündeme getirilmesinin İran’ın füze gücünün korunması için artan birliğe sebebiyet vereceğini belirterek, bu iddiaların gündeme getirilmesi ve bölgede vuku bulan savaş deneyimlerinin nefsi müdafaa için yeteri kadar güçlü olmamız gerektiğini hatırlattığını, füze gücünün esasında caydırıcı güç olduğunu belirtti.

Dün de Devrim Muhafızları Sözcüsü General Ramazan Şerif yaptığı açıklamada, ABD’nin BM Temsilcisi Haley’in İran ile ilgili sözlerine gösterdiği tepkide; herkesin Yemen’in füze teçhizatını Sovyetler Birliği ve Kuzey Kore’den aldığını ve bölgede füze sahibi bir ülke olduğunu bildiğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 31 Temmuz 2021 (25) içerik yüklenmiştir.