FilistinHaberlerOrtadoğu

Halid Meşal, Amr Musa ile görüşecek

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı Halit Meşal, bugün (15 Temmuz Perşembe) Suriye’nin başkenti Şam’da Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile bir araya gelecek.

Görüşmede ikilinin bölgedeki son gelişmeler ile Filistin uzlaşısı konusunu ele alması bekleniyor.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, bugün Şam’a gideceğini ve Suriyeli yetkililerle ve Filistinli grupların liderleriyle Filistin uzlaşısı konusunu görüşeceğini açıklamıştı.

Öte yandan, Arap Birliği Genel Sekreterliği bürosu şefi büyükelçi Hişam Yusuf, Fetih yönetimiyle Siyonist işgal hükümeti arasında yürütülen dolaylı müzakerelerin şu ana kadar hiçbir netice sağlamadığını söyledi.

Dün (14 Temmuz Çarşamba) gazetecilere yaptığı açıklamada Arapların konuyu tümüyle BM Güvenlik Konseyi’ne taşıyabileceklerini belirten Yusuf, 29 Temmuz’da yapılacak Arap Barış Girişimi Takip Komitesi’nin bakanlar düzeyindeki toplantısının önemine dikkat çekti.

Hişam Yusuf, toplantıda dolaylı müzakerelerin değerlendirileceğini ve önümüzdeki dönemde Arapların ne yönde hareket etmeleri gerektiğinin ele alınacağını söyleyerek, müzakerelerde ilerleme sağlanamaması halinde BM Güvenlik Konseyi’ne gitmenin Arapların daha önce de ilan ettikleri seçenekler arasında olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Aralık 2022 (18) içerik yüklenmiştir.