FilistinHaberlerOrtadoğu

Halid Meşal başkanlığındaki HAMAS heyeti Katar’ı ziyaret ediyor

Halid Meşal başkanlığındaki Hamas heyeti bir dizi görüşmelerde bulunmak üzere Katar’ın başkenti Doha’ya gitti.

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’tan yetkililer, Katar’ın başkenti Doha’ya dün akşam (04 Nisan Pazar) ulaşan Hamas heyetine Hamas Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal’in başkanlık ettiğini belirterek, heyette Siyasi Birim Başkan Yardımcısı Dr. Musa Ebu Merzuk ile Siyasi Birim üyeleri İzzet Er-Reşak ve Muhammed Nasr’ın bulunduğunu ifade ettiler.

Heyet, başta Katar Emiri Şeyh Hamad bn. Halife Âl Sani olmak üzere Katarlı yetkililerle görüşecek. Görüşmelerde Filistin sahasındaki gelişmelerin yanında Kudüs’teki mukaddes mekânlara yapılan saldırılar, Gazze kuşatması ve Filistin iç barışının ele alınması bekleniyor.

Ziyaretle ilgili bugün bir açıklama yapan Hamas Siyasi Birim üyesi İzzet Er-Reşak şöyle dedi: “Hamas’ın Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal başkanlığındaki Hamas heyeti ile Katar Emiri arasında yapılan görüşmede başta Siyonistlerin Mukaddes mekânları tehdit etmesi olmak üzere Gazze kuşatması, Filistin iç barışı ve Arap ülkelerinin Filistin halkını destekleme yolları ele alındı. Katar Emiri bize Gazze kuşatmasının kaldırılması için Arap Birliği yoluyla girişimlerin başlatıldığını ifade ederek, Avrupa devletlerinin gözetiminde Abbas yönetiminin işgal rejimiyle sınırlar konusunda yaptığı görüşmeler ile Mısır’ı Rafah sınır kapısını kapatmaya zorlayan haksız anlaşmaların da hukuki takipçisi olacaklarını söyledi.”

Başa dön tuşu
Bugün 08 Aralık 2022 (18) içerik yüklenmiştir.