FilistinHaberlerOrtadoğu

Halid Meşal cumartesi günü bir konuşma yapacak

İslami Direniş Hareketi (Hamas), Siyasi Birim Başkanı Halit Meşal’in Cumartesi günü çok önemli siyasi bir konuşma yapacağını açıkladı.

Hamas Hareketi tarafından bugün (17 Haziran Çarşamba) yapılan açıklamada, İslami Direniş Hareketi (Hamas), Siyasi Birim Başkanı Halit Meşal’in 20 Haziran Cumartesi günü yapacağı konuşmada Hamas Hareketi’nin birçok konu hakkındaki görüşünü açıklayacağı bildirildi.

Hamas Hareketi Siyasi Birim Başkanı Halit Meşal’in konuşmasının Siyonist Başbakan Benyamin Netanyahu’nun konuşmasının hemen ardından gelmesi, Meşal’in Netanyahu’nun konuşmasına cevap vereceği yorumlarına neden oldu.

Hamas, Netanyahu’nun konuşmasını ırkçı bir konuşma olarak nitelemiş ve Filistin davasını tasfiye etmeyi amaçladığını söylemişti.

Gözlemciler, Meşal’in konuşmasının uluslararası toplumun Hamas Hareketi’yle ilişkilerde açılım arayışlarının yoğunlaştığı bir döneme denk gelmesine de dikkat çekti.

Amerikan Yönetimi’nin ve uluslararası toplumun Hamas Hareketi ile ilişkilerde açılım sağlama çabaları çerçevesinde ABD eski başkanlarından Jimmy Carter Suriye’nin başkenti Şam’da Hamas Siyasi Birim Başkanı Halit Meşal ile bir araya gelmiş, daha sonra Gazze Şeridi’ni ziyaret ederek Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniyye ve bir grup Hamas lideriyle görüşmüştü.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.