AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Halid Meşal: Filistinlilerin aracıya ihtiyacı yoktur

Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, “Filistinlilerin mutabakatı gerçekleştirmek için aracıya ihtiyaçları yok” dedi.

Tunus’taki Kartaca Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki tarafından kabul edilen Meşal, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “Hamas, uzlaşı ve birlik için harcanan çabaları memnuniyetle karşılıyor. Ancak özellikle mutabakat süreci başlamışken Filistinlilerin aracıya ihtiyacı yok, aralarında kopukluk yok” dedi.

Meşal, İsrail’le doğrudan müzakereler konusuna ilişkin de tutumlarının açık olduğunu, İsrail ile doğrudan müzakerelerin Hamas’ın gündeminde olmadığını, müzakere yapılması gerekiyorsa da alışıldığı şekilde bunun dolaylı olacağını kaydetti.

Tunus ziyaretinin, Gazze’nin imarı ve yardımların hızlandırılması gibi meseleleri görüşmek için fırsat olduğunu belirten Meşal, hastaneler, elektrik ve alt yapı inşasının uluslararası toplumun sorumluluğunda olduğunu belirtti.

Gazze’nin imarı için Kahire’de 12 Ekim’de konferans düzenleneceğini bildiren Meşal, Hamas’ın imarla ilgili çabaların hızlandırılmasını talep ettiğini dile getirdi.

Tunus ziyareti dolayısıyla “Gazze ve direnişin yanında duran” bu ülkeye Hamas’ın takdir ve şükranlarını sunmak istediğini dile getiren Meşal, Cumhurbaşkanı Merzuki’nin savaş sırasında “cesur ve ayrıcalıklı bir tutum” sergilediğini söyledi.

Hamas Siyasi Büro Başkanı Meşal, 2 günlük ziyaret için bugün Tunus’a gelmişti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Nahda hareketi lideri Raşid Gannuşi’ye Filistin saflarını birleştirmesi ve Fetih ile Hamas arasındaki anlaşmazlıkları bitirmek için aracı olmasını talep ettiği bir mesaj göndermişti.

Hamas Siyasi Büro üyelerinden Musa Ebu Merzuk Ebu da dün, “Hamas’ın, Gazze’ye uygulanan ağır abluka nedeniyle halk baskısı olması halinde İsrail’le doğrudan müzakereye mecbur kalabileceğini” belirtmişti.

Hamas ve Fetih arasında 7 yıl süren ayrılık döneminin ardından 23 Nisan’da milli mutabakata varılmış, bu çerçevede 2 Haziran’da da Rami el-Hamdallah başbakanlığında uzlaşı hükümeti kurulmuştu.

Başa dön tuşu
Kapalı