FilistinHaberlerOrtadoğu

Halid Meşal: Gazze ziyaretiyle üçüncü kez doğdum

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal bugün (07 Aralık Cuma) Gazze’ye yaptığı ziyaretle ilgili yaptığı açıklamada, bu ziyaretle adeta üçüncü kez dünyaya geldiğini belirterek, birinci doğumunun 1956 yılındaki normal doğumu olduğunu, ikincisinin Siyonistlerin 1997 yılında kendisine karşı yaptıkları başarısız suikasttan kurtuluşunda, üçüncüsünün ise Gazze’ye gelişinde olduğunu ve hep birlikte Kudüs’e girdiklerinde ise dördüncü doğumunu yaşamayı umut ettiğini söyledi.

Meşal Gazze’ye girdikten hemen sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ey Filistin halkı ve Filistinli şehitler! Biz size borçluyuz. Bu tarihi anlara ulaşmamızda Allah’ın bize yaptığı yardımın ardından sizin emeğiniz, fedakârlığınız vardır. Başta Başbakan Heniyye olmak üzere Gazze hükümetine, halkına, büyük komutan ve liderlerine, şehit ve direniş güçlerine teşekkür ediyorum. Gazze’nin hakkını ödeyemeyiz. Gazze sözden öte bir şeydir. Hangi sözler şehitlere ve Filistin için ciğerparelerini veren annelere olan takdirimizi ifade edebilir ki?”

Filistin’e, kahraman Gazze’ye ve direnişine karşı büyük ve derin duygular yaşadığını belirten Meşal “Bugün Gazze’ye dönüyorum. Dönüyorum diyorum çünkü daha önce burayı ziyaret edememişsem de onu hep kalbimde taşıdım. 1965 yılında terk etmek zorunda kaldığım Batı Yaka’ya 1975 yılında yetim olarak döndüm. Ve bugün 37 yıldan sonra ilk defa Filistin’i ziyaret ediyorum” dedi.

Hamas lideri Meşal bugün öğleden sonra giriş yaptığı Gazze’de Hamas liderleriyle büyük bir halk kitlesi tarafından karşılandı.

Gazze’de Halid Meşal ile birlikte basın toplantısına katılan Başbakan Heniyye ise “şehitler adına büyük komutan ve ümmetin önemli liderlerinden Hamas Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal, Dr. Musa Ebu Merzuk, Muhammed Nasr ve İzzet Er-Reşak’a hoş geldiniz diyoruz” dedi.

Bütün Filistinlilerin vatanlarına geri dönmeleri için bugünün tarihi bir gün olduğunu belirterek, “Siz Filistin toprakları üstünde Filistin havasını teneffüs ediyorsunuz, bu adımlar Filistinlilerin vatana geri dönme umudunu güçlendiren güven dolu adımlardır” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.