FilistinHaberlerOrtadoğu

Halid Meşal: Hamas’ın İran Ve Hizbullah İle Tarihi Bir İlişkisi Vardır

İslami Direniş Hareketi Hamas’ın eski Siyasi Lideri Halid Meşal, bu hareketin İran ve Hizbullah ile tarihi bir ilişkisi olduğunu vurguladı.

İslami Direniş Hareketi Hamas’ın eski Siyasi Lideri Halid Meşal, bu hareketin İran ve Hizbullah ile tarihi bir ilişkisi olduğunu vurguladı ve bu ilişkinin geçmiş yıllarda bazı konuların etkisi altında kaldığını belirterek, buna karşılık olarak özgürlük ve reform alanında halkların haklarını desteklemeyi ahlaki ve İslami bir vazifesi olarak gördüğünü söyledi.

Halid Meşal, 3 günlük Fas ziyaretinin sonunda el-Omk el-Mağrebi Haber sitesine verdiği röportajda; özellikle Suriye konusu dikkate alınarak, Hamas’ın İran ile olan ilişkileri hakkında sorulan soruya şöyle yanıt verdi: ‘Hamas’ın İran ile ilişkileri ilerleme ve gelişme yolundadır. Bizim hakkımız olan bir davamız var ve biz bir direniş hareketiyiz ve bütün ülkelerin yardımına ihtiyacımız var. Bizim geçmişte de İran ile ilişkilerimiz vardı ve bu ilişkiler aynı şekilde devam etmektedir.

Hiç şüphesiz geçmiş yıllarda Hamas ve İran arasındaki ilişkiler bazı konuların etkisi altında kaldı ama asla kopmadı. Bütün taraflarla ilişki kurmak bizim hakkımızdır ve bu politika, bizim İran ve diğer ülkelerle olan ilişkilerimizde de hakimdir. Tahran geçmişte Filistin meselesini ve Hamas Hareketini destekledi ve bugünlerde de bu yardımlarına devam ediyor ve bu yardımlar, takdir ve teşekküre layıktır.

Diğer taraftan, bölgeye bir durum hâkim olmuş, halklar için krizler oluşturulmuştur ve bu konularda bizim müdahalemiz bulunmamaktadır ama ahlaki ve İslami vazifemiz, özgürlük ve reform alanında halkların hakkını desteklememizi gerektirmektedir ve bu sadece Araplara değil, tüm insan toplumuna hâkim olan bir ilkedir.

Ben bir Filistinliyim ve aynı zamanda Arap, Müslüman ve insanım ve her zaman reformu, gelişimi, demokrasiyi, insan haklarını, Arap ve İslam dünyasındaki ya da dünyanın herhangi bir noktasındaki zulme muhalefeti destekleyeceğim. Bunların hepsi bir değerdir ve bunları desteklemek başkalarının işlerine müdahale etmek değildir. Biz halkların acı ve sıkıntılarını görmezden gelemeyiz.

Hamas’ın, Siyonist Rejim ile çatışma ve Filistin davasının çıkarlarını gerçekleştirme peşinde olması doğru bir iştir ve özellikle Müslüman ve Araplarla ilgili değerler olmak üzere insanlık ve halklarla ilgili değerler karşısındaki duruşumuza bağlı kalmak, bizim hakkımız ve görevimizdir ve bu, başlarının konumları ile hiçbir şekilde çelişmeyen doğru bir yoldur.’

İslami Direniş Hareketi Hamas’ın eski Siyasi Başkanı Meşal, konuşmasının başka bir bölümünde Hamas ve Hizbullah arasındaki ilişkilere değinerek, “Biz, bir direniş hareketi olarak Hizbullah ile eskiye dayanan bir ilişkiye sahibiz ve bu kimse için gizli bir konu değil ama bu hareketin Suriye’deki operasyonları hakkında daha önce duruşumuzun ne olduğunu açıkladık ve bunları tekrarlamaya gerek olmadığını düşünüyorum” ifadesinde bulundu.

Halid Meşal ayrıca şunları söyledi: ‘Biz işgalciler karşısındaki bütün direnişleri destekliyoruz ama hiç şüphesiz başka alanlarda farklı unvanlarla meydana gelen diğer eylemler konusunda görüş ayrılıklarımız var. Biz konumumuzu güncel tutuyoruz ve bunu geçmişte belirledik ve tekrarlamaya gerek yok.’

Başa dön tuşu
Bugün 18 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.