FilistinHaberlerOrtadoğu

Halid Meşal, Hamas’ın önümüzdeki dönemdeki önceliklerini anlattı

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı Halid Meşal, önümüzdeki dönemde her türlü yolla direnişin Hamas’ın önceliklerinin başında olacağını belirterek, işgal zindanlarında yatan Filistinli esirlerin kurtarılması için çalışma sözü verdi.

Hamas Hareketi’nin gelecek dört yıldaki önceliklerinin neler olacağını anlatan Meşal, bu önceliklerin başında direniş, Kudüs, mültecilerin dönüş hakkı, esirler, uzlaşı, Arap ülkeleriyle ilişkiler ve uluslararası toplumla ilişkiler olduğunu söyledi.

El-Cezire kanalında dün akşam (1 Mayıs Çarşamba) yayınlanan “Bilâ Hudud” (Sınırsız) programına konuk olan Meşal, direnişin işgal altında yaşayan bir halkın doğal hakkı ve davranışı olduğunu ifade etti.

Direnişin son yıllarda Batı Yaka’da zayıfladığına dikkat çeken Meşal, askeri ve sivil tüm direniş metotlarını benimsediklerini ve tüm seçeneklerin gündemde olduğunu söyledi.

Bir diğer önceliklerinin Filistin davasını yeniden hak ettiği konuma getirmek olduğunu belirten Meşal, işgal zindanlarında yatan Filistinli esirlerin de üçüncü öncelikleri olduğunu ve esirleri özgürlüklerine kavuşturmak için çalışacaklarını açıkladı.

Uzlaşı konusuna da değinen Hamas lideri, Kahire ve Doha’da yapılan anlaşmaların maddelerinin eş zamanlı ve paket halinde uygulanması gerektiğini ifade etti.

Meşal, Filistin davasının Hamas ve Fetih hareketlerinden büyük olduğuna dikkat çekerek, birlik ve bütünlük çağrısında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Haziran 2021 (29) içerik yüklenmiştir.