FilistinHaberlerOrtadoğu

Halid Meşal: “İntifada İşgalci İsrail’in Mescidi Aksa’yı Bölme Planını Durdurdu”

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı Halid Meşal, Kudüs İntifadası’nın işgal rejiminin Mescidi Aksa’yı zaman ve mekan olarak bölme planını durdurduğunu belirterek, kan dilinin işgalciyi kirli planlarından geri adım atmaya zorladığını söyledi.

Başkanlığında bir heyetle Malezya’ya giden Hamas lideri Meşal, başkent Kuala Lumpur’da yaptığı basın toplantısında Kudüs İntifadası’nın biriken zulüm ve sıkıntıların bir sonucu olduğunu belirterek, Filistinlilerin Aksa’nın sadece tehlikede değil, fiilen bölündüğünü gördükten sonra başkaldırdıklarını ifade etti.

Yetmiş günü geride bırakan intifadanın çok önemli kazanımlar elde ettiğini hatırlatan Meşal, öncelikle işgal rejiminin Mescidi Aksa’yı bölme planını durdurduğunu, ardından Filistin halkını birleştirdiğini ve son olarak silahlı yerleşimci çetelerinin baskı ve saldırılarını önemli oranda önlediğini kaydetti.

Meşal, intifadanın işgal rejiminin zayıflığını ortaya çıkardığını ve bu rejimin toplumuyla birlikte bıçaktan ürktüğünü hatırlattı.

Meşal açıklamasında Filistin halkını her platformda destekleyen Malezya hükümetine ve halkına teşekkür etti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.