FilistinHaberlerOrtadoğu

Halid Meşal: İntifadayı sonuna kadar götürmekte kararlıyız

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı Halid Meşal, Kudüs İntifadası’nın üç hedefinin olduğunu ve bunlarla işgali sonlandıracak stratejik hedefe doğru yol aldığını, Filistin halkının işgalle ve yerleşkelerle yaşanmayacağını kanıyla ortaya koyduğunu, dünyanın özgürlüğe özlem duyan Filistin halkından daha fazla sürpriz göreceğini söyledi.

El-Cezire televizyonunun dün akşam kendisiyle yaptığı röportajda Kudüs İntifadası’nı değerlendiren Hamas lideri Meşal, “İntifadadan yerleşimcileri dizginlemesini, Kudüs ve Aksa’ya yapılan saldırıları durdurmasını, Filistin davasına itibarını geri getirmesini, işgal rejimini kalbinden vurmasını, işgalci İsrail rejiminde güven ve huzurun olmadığını göstermesini ve sonunda işgalden kurtulmaya doğru yol almasın istiyoruz” dedi.

İntifadanın amaçları ve sahada onu idare etme konusunda ortak bir strateji etrafında uzlaşmak gerektiğine dikkat çeken Meşal, bu aşamanın tarihi anlar olduğunu, dolayısıyla ulusal çapta bir uzlaşının sağlanması gerektiğini ifade etti.

Hamas lideri Meşal, intifadanın işgal hükümeti Başbakanı Netanyahu’nun Mescidi Aksa’yı bölme planını başarısız kıldığını, intifada ve direniş seçeneklerinden vazgeçmenin Filistin ulusal projesini sonlandıracağı gibi, Kudüs ve Aksa’yı da kaybetmeye neden olacağını hatırlattı.

Fetih hareketinden intifadaya destek vermesini isteyen Meşal, bu intifadanın Filistin Yönetimi’ne değil, işgale karşı başlatılmış bir intifada olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.