FilistinHaberlerOrtadoğu

Halid Meşal: İşgalciyi durduracak bütün seçenekler önümüzdedir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı Halid Meşal, Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır ve Fas’tan bulundukları konumları itibariyle Mescidi Aksa’ya sahip çıkmalarını isteyerek, Mescidi Aksa’yı koruma sorumluluğunun sadece Filistinlilerin değil bütün ümmetin olduğunu söyledi.

Bevvabetu’ş-Şark’a demeç veren Meşal, Filistin halkının bütün kesimleriyle ve Filistin Yönetimi’nin Mescidi Aksa’nın başına gelenler için ayaklanmasını isteyerek, ancak bunun işgalciyi korkutup caydıracağını belirtti.

Hamas lideri Meşal, işgalciyi Mescidi Aksa’ya dokunmaması konusunda uyararak, Mescidi Aksa’nın şu anda tehlikenin içinde olduğunu ifade etti.

Mescidi Aksa’nın karşı karşıya kaldığı tehlikeye karşı iki şeyin yapılması gerektiğini, bunlardan ilkinin işgale karşı halkı ayaklandırmak ve ona karşı direniş göstermek olduğunu belirten Meşal, “Düşmanı sadece bu caydırır ve engeller. Bu tabi sadece Hamas hareketinin görevi değil. Bu, aynı zamanda Fetih, İslami Cihad, Filistin Yönetimi, siyasi ve tarihi sorumluluk taşıyan bütün Filistinlilerin de görevidir” dedi.

Yapılması gereken ikinci hususu da açıklayan Meşal, “Halk ve yöneticiler olarak bütün ümmetin; kimseyi dışarıda bırakmadan herkesin; sivil ve resmi boyutta bütün kesimlerin; alimlerin ve aydınların, grup ve cemaatlerin, parti ve derneklerin, Müslüman olan ve olmayanların, adalet duygusunu yitirmeyen insanların; Kudüs ve Mescidi Aksa kendisi için bir anlam ifade eden kişilerin ciddi bir tavır göstermeleri, öfkelerini bütün dünyaya duyurmaları gerekir. Filistin halkına ve ümmete mesajımız budur” ifadesini kullandı.

Arap ülkelerinden Mısır ve Ürdün’ün Kudüs ve Mescidi Aksa ile olan bağları, Fas’ı da Kudüs Komisyonu’na başkanlık etmesi nedeniyle Mescidi Aksa’ya özel bir ilgi duymaya çağıran Meşal, Mescidi Aksa’yı korumak için direniş dahil bütün seçeneklerin önlerinde olduğunu hatırlattı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Temmuz 2021 (32) içerik yüklenmiştir.