FilistinHaberlerOrtadoğu

Halid Meşal: İşgalden kurtulacak Batı Yaka’yı ziyaret edeceğim gün çok uzak değildir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı Halid Meşal, işgalden kurtulacak Batı Yaka’yı ziyaret edeceği günün çok uzak olmadığını söyledi.

Haber sitesi El-Monitor’un kendisiyle yaptığı röportajda önemli konulara değinen Meşal, “Direnişin darbeleri sonucu Gazze’den zorunlu olarak çıkan işgal ordusu Filistin halkının direnişi sayesinde Batı Yaka’dan da çıkarılacak. O zaman Batı Yaka’yı ziyaret etmenin tadı bir başka olur. Çünkü o zaman oraya gitmek için işgalcinin iznine gerek olmayacak” dedi.

Gazze’yi ziyaret ettikten sonra Gazze’ye olan bağlılığının arttığına dikkat çeken Hamas lideri, fırsat bulduğunda Gazze’yi bir daha ziyaret edeceğini söyledi.

Seçimlerin olması durumunda Filistin başkanlığına aday olup olmayacağının sorulması üzerine Meşal, “Ben hiçbir zaman makam peşinde koşmadım. Ben kendimi halkıma hizmete adadım. Kimseyle bir yarışım da söz konusu değil” dedi.

Filistin içi siyasete de değinen Meşal şu değerlendirmeyi yaptı: “Filistin’de uzlaşı çabaları ulusaldır ve Hamas tarafından da destekleniyor. Bu olmadan ne başkanlık seçimi ne de parlamento seçimi olur. Hamas Hareketi uzlaşıyla ilgili bütün dosyaları uygulamada kararlı. Dış güçlerin müdahalesi, işgalcinin engellemeleri ve Amerika’nın vetosu bunu engelliyor. Diğer taraftan Hamas hiçbir zaman sandıktan korkmuyor. Çünkü kendisi özgürlüğü esas alan seçimi esas alıyor ve buna inanıyor. Bunun yanında halkına ve bu halkın seçimine de saygı duyuyor.”

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry’nin bölgeye yaptığı ziyarete de değinen Meşal, Kerry’nin çantasında yeni bir şey taşımadığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2021 (33) içerik yüklenmiştir.