AvrupaFilistinHaberlerOrtadoğu

Halid Meşal, Rusya dışişleri bakanı ile görüştü

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal ve beraberindeki heyetin, Katar’ın başkenti Doha’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldiği bildirildi.

Katar’da Hamas lideri Meşal ile bir araya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Her Filistinlinin daimi olarak yaşayacağı bir eve sahip olması için konunun tartışılmasını sağlayacağız” dedi.

Rus Bakan Lavrov, kendisini karşılayan Meşal’e “Burada kendinizi evinizde gibi hissediyor musunuz?” sorusunu yöneltti. Meşal’in “Filistinliler, memleketlerini terk etmek zorunda kaldıktan sonra birçok yerde eve sahip oldu” yanıtını vermesi üzerine Lavrov, “Her Filistinlinin daimi olarak yaşayacağı bir eve sahip olmasını istiyoruz. Rusya, bu hedefe ulaşabilmek için konunun tartışılmasını sağlayacak” dedi.

Halid Meşal, “Umarız, Rusya’nın ve tüm dünyanın yardımıyla bu hayal gerçeğe dönüşür” ifadelerini kullandı.

Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, “Halid Meşal başkanlığındaki Hamas heyeti, Doha’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldi. Görüşmede ikili ilişkiler ele alındı ve gündemdeki meseleler hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu” denildi.

Hamas heyetinin, Rus Dışişleri Bakanı ile İsrail’in son saldırılarının ardından Gazze Şeridi’nin içinde bulunduğu şartları, Batı Şeria’daki İsrail terörünü, Kudüs’te Müslümanlar ve Hristiyanlar için kutsal kabul edilen yerlere yönelik saldırıları ele aldığı aktarıldı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov dün akşam geldiği Doha’da Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ile görüşmüştü. İkilinin bölgesel ve uluslararası meseleleri ele aldığı açıklanmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.