AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Halid Meşal ve heyeti Mısır’da görüşmeler yapacak

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkanı Halit Meşal başkanlığında bir heyetin bugün (6 Haziran Pazartesi) Mısır’dan gelen resmi davet üzerine Kahire’ye gideceğini duyurdu.

Hamas heyetinin Mısırlı yetkililerle yapacağı görüşmede Batı Yaka’da direnişçileri hedef alan cinayetlerin ardından kesintiye uğrayan diyalog görüşmelerini sürdürmenin yollarının aranacağı bildirildi.

Hamas liderlerinden Eymen Taha, Halit Meşal başkanlığındaki Hamas heyetinin bugün Mısır’ın başkenti Kahire’ye gideceğini ve yarın Mısır İstihbaratı Başkanı Ömer Süleyman ile bir araya geleceğini söyledi.

Hamas heyetinin Süleyman ile Batı Yaka’da direnişçilerin Abbas’a bağlı güvenlik güçlerince hedef alınması konusunu görüşeceğini açıklayan Taha, Batı Yaka’da işlenen cinayetlerle birlikte siyasi gözaltıların yoğunlaşmasının diyalog görüşmelerine ve Kahire’de varılan anlaşmalara aykırı olduğunun Mısırlı yetkililere iletileceğini bildirdi.

Hamas heyetine Gazze’den iki Siyasi Birim üyesinin de katılacağını belirten Eymen Taha, Filistin dışından da Halit Meşal’in yanında Dr. Musa Ebu Merzuk ve Muhammed Nasr’ın heyette yer alacağını söyledi.

Hamas ve Fetih arasında Kahire’de sürdürülen diyalog görüşmelerinin sallantıda olduğunu ifade eden Eymen Taha, başkanlık süresi biten Mahmud Abbas’a bağlı güvenlik birimlerinin Batı Yaka’da direnişi hedef alan operasyonlarına, gözaltılara ve cinayetlere devam etmesi halinde diyalog görüşmelerinin uçurumun kenarında kalacağını dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.