HaberlerIrakİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Halkın Münafıkları, Irak’tan en kısa sürede çıkartılacak

Irak Milli Güvenlik Danışmanı Muvaffak Er-Rubai, AB’nin terör listesinde Halkın Mücahitleri (Münafıkları)adlı örgütün çıkartılmasının önemli olmadığını vurgulayarak Irak hükümetinin birkaç aya kadar söz konusu terör örgütünün dosyasını kapatacağını belirtti.

Bağdat’ta İranlı basın mensuplarına açıklamalarda bulunan El Rubai “Halkın Mücahitleri (munafıkları) adlı örgüt bir terör örgütü ve bu örgütün işlediği cinayetler ve suçlar da kanıtlıdır. Binlerce Iraklı bu örgütün eylemlerinde hayatını kaybetti bizim ispatlı kanıtlarımız var ve bu kanıtları Irak mahkemesine sunacağız” dedi.

Bu örgüt, Saddam tarafından o dönem yasalarına aykırı olarak Irak’ta faaliyet gösterdiğini, 1991 yılında Irak halkının ayaklanmasını bastırmada, Şii ve Kürtlere yönelik katliamda aktif olduğunu ve son yıllarda halkın seçtiği hükümetin iktidara gelmesiyle Irak’ın yasal hükümetine yönelik tahrik edici girişimlere başladığını vurgulayan Iraklı yetkili “Irak mahkemeleri örgütün 14 üyesine hapis cezası verdi” dedi.

AB’nin terör listesinden munafıkların çıkartılmasıyla ilgili olarak Rubai şöyle konuştu: “Halkın Mücahitleri dosyası karışık bir dosyadır ve Avrupa mahkemeleri şu ana kadar üç kez bu örgütün adını AB terör listesinden çıkarıp tekrar dahil ettiler.”

Çok yakında bu örgütün tekrar terör listesinde yer alacağını tahmin ettiğini vurgulayan Rubai, AB’den Halkın Mücahitleri sorununu çözmesini ve Irak’tan bu örgütün çıkartılması konusunda işbirliği yapmalarını istediklerini de vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.