HaberlerIrakOrtadoğu

Halkın Münafıkları ortada kaldı

Irak Meysan eyalet konseyi başkanı Abdulhüseyin Abdurrıza es Saedi, İslami İran’da halkın münafıkları olarak adlandırılan ve Irak’ta üstlenmiş bulunan halkın mücahitleri adlı terör örgütü üyelerini, eyalet topraklarında görmek istemediklerini söyledi.
Irak Meysan eyalet konseyi başkanı Abdul Hüseyin Abdurrıza es Saedi “halkın münafıkları adlı terör örgütünün, Irak halkına karşı işlediği cinayetlerin unutulmasının mümkün olmadığını belirterek, “halkın münafıkları terör grubu üyelerinin, eyalet topraklarına yerleştirilmesini kabul edemeyiz” dedi.
Saddam Hüseyin döneminde, geniş bir destek alarak, Irak halkının katliamı özellikle de 1991 yılında Meysan eyaletindeki Şii Müslümanlarının ayaklanmasının kanlı bir şekilde bastırılmasında, halkın münafıkları terör örgütü üyelerinin işledikleri cinayetlere işaret eden es Saedi, halkın münafıkları terör örgütü üyelerinin, yerleştirilmesi istenilen üç bölgeden birinin Meysan olarak geçmiş olmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.
Hatırlanacağı gibi Irak hükümeti, halkın münafıkları terör örgütü üyelerinin ülke topraklarını terk etmesi için tanıdığı süreden 6 ay geçmiş olmasına rağmen, terör örgütü üyelerini şimdiye kadar hiçbir ülke kabul etmedi. Bu yüzden de Irak hükümeti, halkın münafıkları terör örgüt üyelerini ülkenin güneyinde Suudi Arabistan sınır bölgelerinde bulunan Badiye çöl bölgesine gönderilmesi kararı almıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.