HaberlerOrtadoğuSuriye

Hama ilinde bomba ve havan topları imal atölyesi ele geçirildi

Suriye’nin Hama eyaletinde IŞİD terör örgütüne ait bir bomba ve havan topu mermisi imal merkezi ele geçirildi. Uzmanlar bu atölyenin Türkiye ve Arabistan yapımı olduğunu bildirmekteler.

Suriye’nin el-Ahbariye televizyonunun bugün verdiği habere göre Suriye ordusunun Hama eyaletinde yer alan Selmiye bölgesinin doğu kesimine girmesi ardından Suriye birlikleri yöre halkının da işbirliği ile bölgeyi teröristlerden temizleme faaliyetlerini başlatmış bulunuyorlar.

Deyrezzor’da askeri bir kaynak; Suriye ordu birliklerinin Deyrezzor Kentinin kuzeyinde yer alan ve büyük bir stratejik öneme sahip olan Hüseyniye Beldesini IŞİD’ten kurtarmaları ardından Fırat Nehrinin doğu ve batı yakalarında radikal teröristleri oldukça büyük kayıplara uğratıp büyük ilerlemeler kaydettiklerini aktardı.

Suriye ordu birliklerinin Deyrezzor Kentinin güneydoğu ekseni ve Fırat Nehrinin batı yakasında Meyadin Kenti ve Mureyiye Beldesi arasında IŞİD’e karşı operasyonların yoğunlaştırıldığını belirten askeri kaynak; bu operasyonlarda Yukarı Bukras, Aşağı Bukras, Zebbari, Aliyan, Salo ve Tovb beldelerinin yanı sıra daha başka bir dizi mevkii kurtardıklarını ifade etti.

Kaynak beşeri ve askeri büyük kayıplar veren IŞİD saflarında ciddi çöküşlerin yaşandığını, bir kısım teröristlerin silahlarıyla teslim olmalarıyla birlikte bir kısmının da silahlarını bırakıp kaçtıklarını aktardı.

Askeri kaynak Suriye ordu birliklerinin Fırat Nehrinin doğusunda da IŞİD’e ait siper, karargah ve ağır silahlarla donatılmış çok sayıda aracı imha ettiklerini ifade ederken, Şakra ve Cneyna Beldeleri ekseninde önemli ilerlemeler kaydettiklerini söyledi.

Deyrezzor kenti üç yıl teröristlerin muhasarası altında kaldıktan sonra geçen ay Suriye ordu birlikleri bu şehrin ablukasını kırmayı ve teröristlere ağır darbe indirmeyi başarmışlardı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.