HaberlerOrtadoğuSuriye

Hama’nın Gab Ovası Suriye ordusunun kontrolündedir

Suriye ordusu, Ulusal Savunma Güçleri ve Hizbullah’ın desteği ile yaptığı operasyon sonucu Hama kırsalındaki Gab ovasında durumu kontrol altına aldı.

Teröristlerin İdlib kırsalından Hama’nın Gab ovasının tamamını ele geçirme tehdidinin üstünden çok geçmeden Suriye ordusu, Ulusal Savunma Güçleri ve Hizbullah’ın desteği ile geniş çaplı bir operasyon başlatarak çok sayıda yeri kontrol altına aldı.

Haberde Suriye ordusunun birkaç saat içerisinde Gab ovasındaki el-Mansura, Harbe Nakus, Ziyare, Tel Vasıt ve el-Mesik köylerini ve tepelerini silahlı gruplardan geri aldığı bildirildi.

Operasyonlara katılan Ulusal Savunma Güçleri’nden bir komutan, İrna’ya verdiği demecinde, “Teröristler böylesine ani ve güçlü bir saldırı beklemiyordu. Onlar, ordu ve beraberindeki güçlerin stratejik öneme sahip Curin köyünde savunma hatlarını güçlendirmeye çalışacağını düşünüyordu ve dolayısıyla ordunun operasyonları sürdüreceğini ummuyordu” dedi.

İsmi açıklanmayan komutan, “Ordu, Savunma Güçleri ve Direniş’in sahadaki bu zaferi, aylar önce işgal edilen İdlib’e ulaşılıncaya kadar sürecek olan operasyonların başlangıcıdır” dedi.

Suriyeli askeri uzmanlardan Selim Harba da “Suriye ordusu ve müttefiklerinin geniş çaplı saldırısı, Gab ovası ve teröristlerin ele geçirmeyi düşündükleri Cebel Sahil’e güvenliği geri getirdi” dedi.

Sahadaki gelişmeleri Türkiye’nin iç meseleleriyle ilişkilendiren Selim Harba, “Türkiye seçimlerinin eşiğinde kazanılan bu zaferler, Erdoğan’ın Suriye planlarına büyük bir darbe vurdu ve onun Fetih Ordusu ve diğer terörist gruplara bağladığı umudu söndürdü” diye konuşu.

Başa dön tuşu
Bugün 31 Temmuz 2021 (25) içerik yüklenmiştir.