FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS, 155 mahkumu serbest bıraktı

İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin hükümeti bugün (26 Kasım Perşembe) ikindi vaktinde, güvenlik gerekçesiyle gözaltında tutulanlardan ve adi suçlardan mahkûm edilmiş olanlardan oluşan 155 tutuklu ve mahkûmu Kurban bayramı münasebetiyle serbest bıraktı. Gazze’nin batısındaki Ensar Cezaevi’nde tutulan bu kişilerin Başbakan İsmail Heniyye’nin Kurban bayramı affı kararıyla serbest bırakıldığı bildirildi.

Ensar Cezaevi Müdürü af işlemiyle ilgili olarak bugün düzenlediği basın toplantısında serbest bırakılacakların tespiti için bir heyet oluşturulduğunu, 53 kişinin cezalarının üçte ikisini veya yarıdan çoğunu tamamlamış olanlar, 25 kişinin iç güvenlik teşkilatı mensupları, kalan 77 kişinin de polis merkezlerinde sorgulamaya alınmış ve haklarında herhangi bir mahkûmiyet kararı bulunmayan tutuklular arasından seçildiğini söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan hükümet Basın Bürosu Müdürü Dr. Hasan Ebu Haşiş bu affın herhangi bir siyasi boyutunun olmadığını, çünkü bu gibi uygulamaların siyasi amaçla değerlendirilmesinin söz konusu olamayacağını ifade etti.

Hasan Ebu Haşiş açıklamasında aynı zamanda bir çağrı yaparak Filistin evinin düzenlenmesini, direnişin üzerindeki baskının kaldırılmasını, Kudüs’teki Yahudileştirme ve Yahudi yerleşiminin artırılması konusundaki Siyonist inatçılık karşısında Filistin halkının gücünün bütünleştirilmesi için gayretlerin birleştirilmesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.