FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas: 2007’den beri 12000 kişi siyasi görüşleri nedeniyle tutuklandı

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’a mensup milletvekillerinden Muşir El-Mısri, Filistin Yönetimi’nin işgal altındaki Batı Yaka’da sürdürdüğü siyasi tutuklamaların, direniş güçlerine karşı yaptığı operasyonların, direnişçileri tutuklamasının ve silahlarına el koymasının ulusal bir cinayet ve Filistin halkına karşı işlenmiş çirkin bir katliam olduğunu söyledi.

Gazze’nin doğusunda yer alan El-Mahatta Camii’nde verdiği hutbede, Batı Yaka’daki tutuklamalara değinen El-Mısri, iç bölünmenin meydana geldiği 2007 yılından günümüze kadar Batı Yaka’da 12.341 kişinin siyasi görüşleri nedeniyle Filistin Yönetimi tarafından tutuklandığını, 1347 kişinin en son kurulan uzlaşı hükümeti döneminde tutuklandığını, Ramazan ayı içinde ise 261 kişinin tutuklandığını ifade etti.

Gazze’deki Filistinlilerin yaşadığı sıkıntılardan Filistin Yönetimi’ni sorumlu tutan El-Mısri, Gazze’deki vergiler nedeniyle yılda 612 milyon doların Filistin Yönetimi’nin kesesine girdiğini belirtti.

El-Mısri, aylık 51 milyon doların Gazze’deki Filistinlilerin vergisi olarak Filistin Yönetimi’nin hesabına girdiğini, sadece elektrik santrali için gelen yakıtın vergisi olarak ayda 30 milyon doların Filistin Yönetimi’ne aktarıldığını, bunun bile bir çok sorunu çözebileceğini hatırlattı.

Hamas lideri El-Mısri, Katar’ın Gazze yakıtı için Filistin Yönetimi’ne 100 milyon dolar para aktardığını söylediğini, ancak bu paranın akıbetini henüz öğrenemediklerini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.