FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS 22 yılda tarihi başarı elde etti

Başarı Üniversitesi öğretim görevlilerinden siyasi bilimler profesörü Abdüssettar Kasım, İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın kuruluşundan bugüne 22 yıl içerisinde tarihi bir başarı gerçekleştirerek Filistin’de denge unsuru haline geldiğini söyledi.

Hamas’ın Gazze’yi direnişin dayanak noktası haline getirdiğini kaydeden Kasım, hareketin temelini oluşturan Müslüman Kardeşler’in 1948’den bu yana Filistin topraklarında Siyonist işgal devletine karşı savaşa girdiğini ve bunun büyük bir başarı olduğunu ifade etti.

Hamas Hareketi’nin ortaya çıkmasıyla Filistin sahasında denge unsuru oluşturduğunu dile getiren Kasım, Filistin Enformasyon Merkezi’ne verdiği röportajda Hamas öncesi Filistin sahasının Fetih’in tekelinde olduğunu ve tek bir kişi tarafından, Yasir Arafat tarafından idare edildiğini hatırlattı.

Hamas Hareketi’nin Filistin sahasına girişinin Filistin halkına ve ulusal davasına zenginlik kattığını ifade eden Kasım, “Hamas kurulmasaydı ve Filistin sahasında var olmasaydı, Filistin davası bugüne kadar çoktan tasfiye edilmişti” dedi.

Hamas’ın savaşı Filistin dışından işgal altındaki Filistin topraklarına taşıdığını kaydeden Kasım, bunun işgal devletini oldukça kaygılandırdığını ve hâlâ da rahatsız etmeye devam ettiğini söyledi.

Siyasi bilimler profesörü, “İşgal devleti Gazze’ye açtığı savaşı kazanamadı ve gelecekte işlerin daha zor olacağına ikna oldu” şeklinde konuştu.

Hamas Hareketi’nden bu aşamada beklenenin askeri ve güvenlik yönünden kendisini daha çok güçlendirmesi olduğunu belirten Kasım, “Ondan sonra dünyadan kim bizimle görüşmek istiyorsa gizlice değil açıkça görüşsün” dedi.

Hamas Hareketi’nden Filistin halkının sabit değerlerine sahip çıkmasını ve bu konuda taviz vermemesini isteyen Abdüssettar Kasım, Hamas’a harekete karşı açılım yapmak isteyen Avrupalıları memnun etmeye çalışmaması tavsiyesinde bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (16) içerik yüklenmiştir.