FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS : Abbas’ın elinde 400 mücahid bulunuyor

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın Batı Yaka’daki teşkilatı, Kahire’de diyalog görüşmelerine başlanmasına rağmen Batı Yaka’daki zindanlarda hala Hamas mensubu 400 siyasi tutuklu bulunduğunu belirtti.

Hamas’ın Batı Yaka’daki teşkilatının dün (09 Mart Salı) yayınladığı açıklamada şunlar ifade edildi: “Siyasi tutukluların varlığı ve sayıları konusunda hiç kimsenin kuşku duymaması isimlerini ve nerede tutulduklarını da yayınladık. Böylece hiç kimse bahsettiğimiz rakamın hayali olduğunu iddia edemez ve söylediklerimize de itiraz edemez.”

Mensi, bu siyasi tutukluların tek bir suçlamayla yani İslami Direniş Hareketi’ne mensup olma suçlamasıyla hapishanelerde tutulduklarını ve insanlar insanlık dışı muamele ve işkencelere maruz kaldıklarını söyledi.

Açıklamanın devamında ayrıca, Abbas’a bağlı hapishanelerde 400’den fazla Hamas mensubunun olduğu bir sırada basın yayın organlarının Abbas’ın Fetih heyetine diyaloğun başarıya ulaşması için ellerinden geleni yapmaları için talimat verdiğini yazmalarının da garip olduğu belirtildi.

Yayınlanan basın açıklamasının devamında şu ifadelere yer verildi: “Başkanlığı bitmiş olan Abbas, tıkanmış olan diyalog yolunu ilk önce kendisinin açmak istediğini duyurarak hapishanelerindeki mazlum insanları serbest bırakabilir. Kendisi pekala böyle bir adımı atabilir. Basın yayın organlarının bu konuda yazdıkları, pratik değeri olmayan, propaganda amaçlı haberlerdir.”

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.