Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Hamas: Abbas’ın seçimleri ertelemesi ulusal ortaklık rotasına darbedir

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas), Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi ve Fetih’in Merkezi Komitesi’nin, İsrail makamlarının işgal altındaki Doğu Kudüs’teki seçimlere ilişkin bir cevap vermemesini bahane ederek 22 Mayıs’ta yapılması planlanan Filistin milletvekili seçimlerini erteleme kararını büyük bir üzüntüyle karşıladığını bildirdi.

Filistin Enformasyon Merkezi’ne ulaşan basın açıklamasına göre, Hamas, seçimlerin ertelenmesi kararı ve bundan kaynaklı doğacak tüm sonuçlardan Fetih Hareketi ve Filistin Yönetimi’ni sorumlu tutarken, “Söz konusu karar, ortaklık rotasına ve ulusal uzlaşıya darbedir.” ifadelerini kullandı.

Hamas tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Kudüs’teki halkımız, iradesini işgalcilere dayatma kudretini kanıtladı. Aynı şekilde Kudüs seçimlerini de İsrail yönetimine dayatabilir. 28 Nisan tarihli açıklamamızda da bu hususu beyan etmiştik.” denildi.

Filistin Yönetimi’nin, mayıs ayında yapılması planlanan milletvekili seçimlerinin vaktinde yapılıp yapılamayacağını ele almak üzere dün akşam gerçekleştirdiği toplantıya katılmama kararı aldığını hatırlatan Hamas, “Çünkü henüz toplantı yapılmadan önce Filistin Yönetimi ve Fetih’in Merkezi Komitesi’nin, Kudüs’le uzaktan yakından alakası olmayan birtakım hesaplar nedeniyle seçimleri iptal etme kararı alacağını biliyorduk.” ifadelerini kaydetti.

Ayrıca Hamas, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın, 22 Mayıs’ta yapılması planlanan Filistin seçimlerini görüşmek üzere, işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde düzenlenen Filistinli Liderler Toplantısı’nın kapanış konuşmasında Hamas’a yönelik sarf ettiği asılsız iddialara ve gerçeklikten uzak ifadelerine şiddetle karşı çıktığının altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Ağustos 2021 (22) içerik yüklenmiştir.