FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas: ABD İsrail Büyükelçisi Mescidi Aksa’nın Yıkılması Kampanyasının Ortağı

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Fevzi Burhum, ABD İsrail büyükelçisi David Friedman’ın fanatik Siyonistlerin Mescidi Aksa’nın yıkılıp yerine heykelin inşa edilmesi projesini yansıtan tabloyu kabul ederken gösterdiği sevinç ve mutluluğun ırkçı bir tutum olduğunu söyledi.

Hamas sözcüsü yaptığı basın açıklamasında, ABD büyükelçisinin gösterdiği tavrın, Siyonist işgal rejiminin sürdürdüğü dini savaşta, Filistin halkına ve kutsallarına, Arap ve İslam dünyasına saldırısında ABD’nin tehlikeli bir ortak olduğunu yansıttığını ifade etti.

ABD büyükelçisinin ortaya koyduğu tavrın Mescidi Aksa’nın yıkılması yönünde açık ve cüretkârca bir tahrik olduğuna dikkat çeken Burhum, bu durum Arap ve Müslüman dünyasının ciddi bir tavır gösterip Mescidi Aksa’yı korumasını ve Kudüs halkının direnişini desteklemesini; ABD ve İsrail’in Filistin halkını, bu halkın hakkını ve kutsallarını hedef alan planlarına karşı güçlü bir strateji ortaya koymasını zorunlu kıldığını kaydetti.

ABD’nin işgal rejimi Büyükelçisi David Friedman’a, işgal rejiminde Bnei Brak şehrini ziyaret ederken fanatik Yahudiler tarafından üzerinde, Mescidi Aksa’nın yıkılıp yerine Heykel’in inşa edildiğini gösterin bir tablo hediye edildi.

Tabloyu teslim alan Friedman’ın gülüşü ve mutluluğu gözden kaçmıyor.

Ajanslara düşen ve sosyal medyada dolaşan haber Filistin’de büyük tepkilere neden oldu.

ABD Büyükelçisi Friedman’ın tutumuna bir tepki de Kudüs’teki dini mercilerden geldi.

Kudüs’teki dini merciler yayınladıkları ortak açıklamada, Mescidi Aksa’nın ABD Büyükelçisi istemese de Müslümanların olmaya devam edeceğini ifade etti.

Evkaf Meclisi, Yüksek İslam Heyeti, Filistin Fetva Dairesi, Kudüs’teki Kadı El-Kuda Dairesi, İslamî Evkaf ve Mescidi Aksa İşleri’nden oluşan Dini Merciler otaya konan tabloyu kınadıklarını, ABD’den Müslümanların duygularını hiçe sayan elçisini geri çekmesini ve açık bir şekilde Müslümanlardan özür dileyip, bu konuda tarafsızlığını ifade etmesini ve Kudüs’ün tarihi konumuna saygı göstermesini istediklerini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.