FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS, ABD’nin İnsan hakları Konseyinden çıkmasına tepki gösterdi

HAMAS, ABD’nin BM İnsan Hakları Konseyi’nden ayrılmasını, uluslararası yalnızlığının artışı olarak yorumladı.

Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS, ABD’nin konseyden ayrılmasını ‘uluslararası yalnızlığının arttığının bir göstergesi’ olarak yorumladı.

Sözcü Sami Ebu Zuhri, ‘(ABD’nin) İsrail terörüne verdiği desteği ve Filistin halkına yönelik işlediği suçları meşru göstermesi artık mümkün değil.’ dedi.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “ABD’nin BM İnsan Hakları Konseyinden ayrılması uluslararası yalnızlığının arttığını gösteriyor çünkü İsrail terörüne verdiği desteği ve Filistin halkına yönelik işlediği suçları meşru göstermesi artık mümkün değil.” ifadesini kullandı.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile düzenlediği ortak basın toplantısında, BM İnsan Hakları Konseyinin ismine layık olmadığını belirterek ülkesinin konseyden ayrıldığını açıklamıştı.

Konseyde bulunan Çin, Küba ve Venezuela gibi ülkelerin insan hakları ihlallerinde bulunduğunu kaydeden Haley, konseyin İsrail’e karşı ise ön yargısının olduğunu söylemişti.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo da konseyin “insan haklarını ihlal eden ülkeleri kayırdığını” ileri sürerek, İsrail’e BM İnsan Hakları Konseyi tarafından yapılan eleştirilerin “ikiyüzlülük olduğunu” savunmuştu.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric ise “Genel Sekreter (Antonio Guterres), ABD’nin İnsan Hakları Konseyinde kalmasını tercih ederdi.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

BM İnsan Hakları Konseyinin 2 Temmuz’da toplanarak Filistin-İsrail konusunu görüşmesi bekleniyor.Türkiye’nin gözlemci devlet statüsünde yer aldığı, insan hakları konularının görüşüldüğü Cenevre merkezli konseyin 47 üyesi bulunuyor.

Amerika daha önce de İsrail’in Beytul Mukaddes üzerinde hiç bir mülkiyet hakkının bulunmadığını ve Beytul mukaddes’in Filistin halkına ait olduğu kararını aldığı için UNESCO’dan çıkmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.