FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas, Arafat’ın evini teslim etti

Hamas hareketi, eski Filistin Devlet Başkanı Yasir Arafat’ın Gazze’deki evini, Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın kararıyla kurulan “Yasir Arafat Kurumu”na teslim etti.

Gazze’deki hükümetten yapılan yazılı açıklamada, Arafat’ın 2007 yılından bu yana Hamas’ın muhafazası ve kontrolü altındaki evinin, eşi Süha Arafat’ın da onayıyla Yasir Arafat Kurumu yetkililerine teslim edildiği belirtildi.

Arafat’ın evinin söz konusu kuruma teslimi için, Filistinli grupların temsilcilerinin de hazır bulunduğu bir tören düzenlendiği kaydedildi.

Fetih Hareketi Merkez Komitesi Üyesi Zekeriya el-Ağa, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Arafat’ın evinin teslim edilmesi, Filistin uzlaşısının gerçekleşmesi yolunda olumlu bir adım. Ulusal birliğin sağlanması ve bölünmüşlüğün ortadan kalkması için daha fazla olumlu adımlar atılmasını temenni ediyoruz. Fetih hareketi, İsrail’in Filistin halkına yönelik saldırılarıyla mücadele için ulusal birliğin sağlamasına hazır” ifadelerini kullandı.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri de Arafat’ın evinin teslim edilmesinin Filistin uzlaşısının tesis edilmesine katkı sağlamasını temenni ettiğini belirtti.

Zuhri, “Filistin halkının, içinde bulunduğu zor süreçte ulusal birliğe ihtiyacı var” dedi.

Yasir Arafat Kurumu, 2004’te vefat eden eski Filistin lideri Arafat’ın anısını korumak ve onun adına hayır faaliyetleri yapmak amacıyla 2007 yılında Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın çıkardığı kararla kuruldu. Hükümet tarafından desteklenen kurum, faaliyetlerini, mali, idari ve hukuki olarak bağımsız bir statüyle yürütüyor.

Gazze’yi 8 yıldır kontrolü altında tutan Hamas, Arafat’ın evinin, eşi Süha Arafat’ın mülkü olmasından dolayı 2007 yılından beri Fetih hareketine teslim edilmesini kabul etmiyordu.

Eski Filistin Devlet Başkanı ve Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) lideri Yasir Arafat, 11 Kasım 2004’te Fransa’nın başkenti Paris’teki Percy Askeri Hastanesinde, 75 yaşında vefat etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.