FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas, Arap Barış Planı’nı tümüyle reddetmektedir

Siyasi analist Dr. Naci El-Batta, İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın Arap Barış Planı’na ilişkin tavrının çok açık ve net olduğunu ve hareketin planı tümüyle reddettiğini belirterek, planın Filistin halkının hak ve hukukuna cevap vermekten uzak olduğunu söyledi.

Siyasi analist El-Batta “Arap Barış Planı’nın işgalcinin lehine yeniden düzenlenmesi daha çok teslim olmaktan ve daha çok taviz vermekten başka bir anlam taşımıyor. Toprak mübadelesini de ele aldıktan sonra Araplar bu konuda kırmızı çizgiyi aştı” dedi.

El-Batta devamla şunları söyledi: “Filistin’in satılık olmadığı, kiralanamayacağı ve çok ucuz olmadığı için Arap girişimi kökünden geçersizdir. Filistin halkı uğruna binlerce esir, yaralı ve şehit verdiği, büyük sıkıntılar çektiği, ağır bedeller ödediği toprağını peşkeş çekmesi için kimseyi tayin etmemiştir.”

Plana karşı Hamas Hareketi’nin takındığı tutumun gayet açık ve net olduğuna dikkat çeken El-Batta, bu tavrın hareketin siyasi birimi başkanı Halid Meşal ve Başbakan İsmail Heniyye tarafından açıkta ifade edildiğini söyledi.

Girişime öncülük ettiği söylenen Katar ile Hamas’ın ilişkisinin sorulması üzerine El-Batta, Katar’ın yaptığı yardımların bir şey, Hamas’ın ortaya koyduğu siyasi tutumun ise ayrı bir şey olduğunu ifade etti.

Katar’ın öne sürülmesine de değinen El-Batta, “Aslında girişim veya plan Katar’ın olmaktan çok Araplarındır. Ancak özellikle Katar’ın öne çıkarılıp üzerinde durulması, Katar’la Hamas arasındaki ilişkilerin bozulmasını amaçlıyor” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2021 (29) içerik yüklenmiştir.