FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS: Arap Zirvesi’nden Kudüs’e destek kararı bekliyoruz

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) bugün (27 Mart Cumartesi) Libya’nın Sirte şehrinde çalışmalarına başlayacak Arap zirvesinden Kudüs’ü Yahudileştirmeye çalışan Siyonist işgal rejiminin barbar uygulamalarından Mescidi Aksa ile diğer mukaddes mekanları kurtarmak ve Gazze üzerindeki kuşatmayı kaldırmak için ciddi adımlar atmasını istedi.

Zirveye gönderdiği mektupta Hamas şunu ifade etti: “Kudüs’ü Yahudileştirmek ve her bir karışını ele geçirmek için Siyonist işgalcilerin uyguladığı planı bilmeyen yoktur. İşgal rejimi Kudüs’teki demografiyi değiştirmek için kentte yaşayan Filistinlilerin evlerini yıkmakta, halkı göç etmeye zorlamakta, Mescidi Aksa’nın altında tüneller kazmaya devam etmekte, Aksa’nın hürmetini çiğnemekte, mescidin kapılarını Müslümanların yüzüne kapatmakta, Mescidi Aksa’nın aşırı sağcı Siyonistler tarafından basılmasına izin vermekte, Aksa’yı yıkıp yerine Süleyman mabedini dikmek için sinsi planlar uygulamaktadır”.

Gazze kuşatmasına da değinen Hamas şöyle dedi: “Gazze kuşatmasını tamamıyla kaldırmak ve sınır kapılarını açmak için Arap liderlerin bir karar almalarını bekliyoruz. Yine Arap liderlerin işgal ordusunun savaşta yerle bir ettiği Gazze’deki alt yapı ile resmi daire ve evlerin imarı için de bir proje sunup hayata geçirmesi gerekir”.
Filistin uzlaşısına da değinen Hamas “Filistin içi bölünmenin arkasında dış güçler var. Bu güçler seçim sonuçlarını kabul etmeyerek var olan ihtilafları körüklediler. Dış güçler yeni şartlar dayatarak ve yapılacak bir anlaşmaya rezervler koyarak bu çabaları engellemeye devam ediyorlar” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.