FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas, Batı Yaka’daki siyasi tutuklamaları kınadı

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Batı Yaka’da mensuplarına yönelik baskı, tutuklama ve ifadeye çağırmaları kınadı.

Hamas hareketi son dönemdeki tutuklamalar üzerine yayınladığı basın açıklamasında, Abbas’a bağlı güçlerin Batı Yaka’da siyasi düşüncelerinden dolayı Hamas hareketinin liderlerine, öğrenci gruplarına, sendika ve sivil toplum kuruluşlarına karşı baskılarına devam ettiğini belirterek, son zamanlarda baskı ve tutuklamaların gözle görülür bir şekilde arttığını kaydetti.

Siyasi görüşleri nedeniyle insanlara baskı kurmanın, onları tutuklayıp zindana atmanın Filistin halkının örf ve ahlakıyla örtüşmediğine dikkat çeken Hamas, bu tür uygulamaların iç bölünmeyi daha da derinleştireceği gibi sadece işgalciye hizmet edeceğini ifade etti.

Hamas hareketi yayınladığı açıklamanın devamında, Batı Yaka’daki tutuklamaları ve ifadeye çağırmaları temelden reddettiğini ve bu tür uygulamaların Filistin davasına zarar verdiğini belirtti.

Filistin yönetimine ve ona bağlı güçlerle Fetih hareketine çağrıda bulunan Hamas, siyasi tutuklamalara son vermelerini, ifadeye çağırmayı durdurmalarını ve düşmanla sürdürdükleri işbirliğiyle koordinasyonu da kesmelerini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.