FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS: Bizim için hiçbir tarafın bir diğerine önceliği bulunmamaktadır

Hamas, Katar’ın Gazze’de ateşkes sağlanması için üstlendiği rolün Mısır’ın oynadığı role karşı olmadığını açıkladı.

El Cezire televizyonuna demeç veren Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Hamas’ın ateşkes için kendileriyle temas kuran tüm arabulucu taraflara Filistin halkının isteklerini ilettiğini söyledi.

“Biz taleplerimizi Katar, Türkiye, Mısır, Avrupa Birliği ve ateşkes için bizimle temas kuran tüm arabulucu taraflara ilettik” diyen Sami Ebu Zuhri, direnişin talepleri yönünde adım atmak isteyen tüm taraflarla işbirliği yapmaya hazır olduklarını, Katar’ın girişiminin de bu çerçevede olduğunu söyledi.

Sami Ebu Zuhri, “Katar’ın bu konudaki girişimi, diğer ülkelerin rolüne yönelik bir karşıtlık içermiyor. Katar’ın girişiminin Mısır’ın arabuluculuk rolüne karşı başlatıldığına dair yapılan değerlendirmeler doğru değil. Mısır’ın rolü de bizim için çok önemlidir. Kim bizim taleplerimizi gerçekleştirmek için adım atarsa biz onunla işbirliği yaparız. Önemli olan bizim talebimizin karşılanmasıdır. Bizim için hiçbir tarafın bir diğerine önceliği bulunmamaktadır” dedi.

Mısır’ın ateşkes planını kendilerine sunmadığını, kendilerinin Mısır’ın ateşkes planını basından öğrendiğine dikkat çeken Sami Ebu Zuhri, “Bu plan bizim taleplerimizi karşılamıyor. Biz Mısır’ın rolünün İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurmaya yönelik olmasını beklerdik. Ama maalesef Mısır’ın planı İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının durdurulmasını sağlamıyor. Biz savaşı sonlandıracak her türlü anlaşmanın uluslar arası bir garanti altına alınmasını ve işgalci rejimi anlaşmaya bağlı kalmaya mecbur etmesini istiyoruz” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.