FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS: Bizler El-Aksa’yı ve Batı Şeria’yı özgürlüğüne kavuşturacağız

Mescid-i Aksa’ya yönelik olarak gerçekleşen saldırıların ardından Hamas, askeri ve siyasi açıdan girişimlerde bulunmayı sürdürüyor. Hamas’ın politik büro yönetim kurulu üyesi İzzet el-Reşak, El-Aksa camii avlusunda aşırı Yadudilerce gerçekleştirilen ve tekrarlanan istila politikalarının oldu bittiye getirilerek zorla kabul ettirilemeyeceğini ve tarihi gerçeklerin yok edilemeyeceğini söyledi.

Reşak Salı günü yaptığı basın açıklamasında, Filistin topraklarında Yahudilerce gerçekleştirilen yerleşim faaliyetlerine ilişkin dünyanın sessizliğe boğulduğunu belirterek , bu konuda hiç kimsenin bir şeyler yapmıyor oluşunun Filistin’i Yahudileştirme projelerine terk etmek olduğunu beyan etti.

Özellikle İsrail kuvvetleri ve göçmenlerince işgal edilmiş olan şehir Kudüs ve el-Aksa camii üzerinde devam etmekte olan saldırıları hatırlatarak siyonist rejimle sonuçsuz görüşmelere devam etme niyetinde olanları kınadı.

Hamas yetkilisi “Siyonist suçlara cevap vermenin en iyi yolu direnişe bağlı kalmak, bölünmeye bir son vermek ve insanlarımızın azmini güçlendirmektir” diye vurguladı.

Hamas yetkilisi, Filistin halkının ve direnişinin haklarını alabileceğini, toprakları serbestleştirebileceğini ve Siyonist düşman kuvvetleri karşısında zafer kazanabileceğini belirtti.

Reşak ayrıca Filistinli tutsaklara karşı işlenen suçların ve şiddetin sonuçlarına dair uyarılarda bulundu. Özellikle siyonist rejimin tıbbi rahatsızlıklara karşı sistemli bir görmezden gelme ve işkence siyaseti uygulayarak sebep olduğu hasta esirleri hatırlattı. Bu gibi suçların kısıtlama statüsünde asla olmayacağını belirtti.

Reşak insan hakları ve yardım kuruluşlarını, dünyanın özgür insanlarını İsrail’in işlediği suçlara karşı harekete geçmeye ve sorumlulara baskı yapmaya çağırdı.

Bu arada İsrail hapishanelerinde uzun yıllar esir hayatı yaşadıktan sonra giriştiği açlık grevinin bir neticesi olarak özgürlüğüne kavuşan Eymen Şaravne’nin silah kuşanarak İzzettin el-Kassam Tugaylarına katıldığı öğrenildi. El-Meyadin Televizyonu’nda yayınlanan videoda kamuflaj elbiseleri içinde evinden ayrılan Şaravne’nin bir grup Hamas askerine katıldığı ve düşman sınırına konuşlandığı görülüyor.

Şaravne yeniden silah kuşanmasıyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “İşgalcilere mesajımız açıktır. Bizler topraklarımızı korumak için buradayız. Bizler El-Aksa’yı ve Batı Şeria’yı özgürlüğüne kavuşturacağız. Denizden (Akdeniz), (Ürdün) nehrine kadar olan tüm Filistin toprakları özgür olacaktır. Esaret altındaki tüm kardeşlerimizi özgürlüğüne kavuşturacağız” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Haziran 2021 (18) içerik yüklenmiştir.