FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas, BM’den mültecilere karşı sorumluluklarını yerine getirmesini istedi

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’a bağlı Mülteci İşleri Dairesi dün Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a mektup göndererek, aradan 65 yıl geçmesine rağmen sıkıntıları dinmeyen Filistinli mültecilere yönelik sorumluluklarını yerine getirmesini istedi.

Dünya Mülteciler Günü münasebetiyle dün (20 Haziran Perşembe) BM Genel Sekreteri Moon’a mektup gönderen Hamas “bulunduğunuz makamın gereği ve sorumluluklarınızı göz önünde bulundurarak, 11 Aralık 1948 yılında BM tarafından alınan 194 nolu karar hiçbir zaman işgal rejimi tarafından uygulanmadığını size hatırlatıyor, işgal rejiminin köylerinden, belde ve kasabalarından zorla çıkarıp başka yerlere göç etmeye zorladığı Filistinli mültecilerin vatanlarına dönmeleri için Birleşmiş Milletlerin üzerine düşeni yapmadığını belirtmek istiyoruz” ifadesini kullandı.

Filistinli mültecilerle ilgili rakamlar da veren Hamas ayrıca şunları belirtti: “Şu anda dünyada 8 milyon Filistinli mülteci var. Bunlardan bazıları 1948 yılından önce, bazıları da 1948 yılında başlayan savaşta vatanlarından çıkarıldılar. Bunlardan bazıları 1948-1967 savaşları arasında, bazıları 1967 yılındaki savaşta ve sonrasında topraklarını terk etmeye zorlandılar. Yine bir kısım mültecinin kimlikleri işgal rejimi tarafından gasp edilirken, bir kısmı daha sonra başka yerlere sürgün edildi.”

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2024 (25) içerik yüklenmiştir.