FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS bütün Filistin topraklarını kurtarmaya azimlidir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın 22. kuruluş yıldönümü kutlamalarına katılan Başbakan İsmail Heniyye, Siyonist işgal ordusunun Gazze’ye karşı başlattığı savaşın Hamas hareketinin başını eğemediğini belirterek, Hamas’ın iradesiyle seçtiği cihad yolunu sürdüreceğini ifade etti.

Hamas’ın 22. kuruluş yıldönümü etkinlikleri için bugün (14 Aralık Pazartesi) Gazze’de toplanan mahşeri kalabalığa seslenen Heniyye şöyle dedi: “İşgal devleti Gazze’ye karşı ‘Dökülmüş Kurşun’ ismini verdiği bir savaşı başlattı. Fakat Allah Teâlâ Gazze halkına azimet, irade ve güç nasip etti. İşte o halk bugün Hamas hareketinin kuruluş yıldönümünü kutluyor.”

Konuşmasında Filistin şehitlerine, yaralılarına ve esirlerine de teşekkür ettiklerini belirten Heniyye, Filistinli hacıların hac farizasını yerine getirmelerine katkıda bulunan herkese de teşekkür ettiklerini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “İşgal devletinin Gazze’ye karşı başlattığı barbar savaş ve meydana gelen yıkım ve katliam bu halkın hiçbir şekilde zalimlere boyun eğmeyeceğini gösterdi. Olmert’e ‘Olmert, sen gittin ama Hamas hâlâ ayakta’ deme zamanı gelmiştir.”

Hamas hareketinin resmen kurulmadan önce zaten toplumun değişik katmanları arasında mevcut olduğunu belirten Heniyye sözlerine şöyle devam etti: “Dolayısıyla Hamas 1987 yılında doğmadı daha öncesin de vardı. Allah Filistin topraklarında cihad sancağını taşımayı Hamas’a nasip etti. Geçen sürenin ardından Hamas hareketi artık Filistin halkıyla ümmetin ve onurlu insanların umudu haline gelmiştir. Hamas bu süreçte karşılaştığı onlarca sıkıntı, musibet ve engelin ardından bu aşamaya geldi.”

Gazze’de İslam emirliği kurma gibi bir niyetlerinin olmadığını belirten Başbakan Heniyye, Hamas’ın bütün Filistin topraklarını kurtarmayı düşündüğünü ve hareketin Filistin halkına bütün haklarını geri getirinceye kadar direniş hattından ayrılmayacağını dile getirerek, “Hamas hareketi yönetim, direniş ve şeffaflıkta güzel bir model ortaya koydu” dedi.

Gazze kuşatmasına da değinen Heniyye şöyle dedi: “Kuşatma ile Filistin halkının iradesini kırmayı ve Hamas’tan taviz koparmayı hedefliyorlardı. Fakat kale düşmedi ve mevziler de terk edilmedi. Bizden taviz koparamadılar. İşgal yönetiminin intifada sürecinde Hamas liderlerini katletmesi hareketin sürecine ivme kazandırdı.”

Hamas’ın, Filistin davasını işgalcilerin istediğinin aksine Arap sorunu çerçevesinden çıkardığını belirten Heniyye, Kudüs ve Filistin’in bütün Müslümanların boynunda bir emanet olduğunu, cihad projesinin de ancak bütün Filistin’i kurtarmakla durabileceğini ifade etti.

Filistin halkının hak ve hukukunu geri alıncaya kadar Hamas’ın direniş ve cihad çizgisini terk etmeyeceğini belirten Heniyye, “Gazze karadan, denizden ve havadan kuşatıldığı halde; aldığı kararlarda, iradesinde ve sarf ettiği ifadelerde özgürdür. Hamas sadece kendini kurtarmak ve Gazze’de emirlik kurmak için uğraşmıyor. Bütün Filistin’in kurtuluşu için çaba gösteriyor” şeklinde konuştu.

Batı Yaka’daki duruma da değinen Başbakan Heniyye, buradaki tutuklamalara son verilmesi, siyasi tutukluların bir an önce serbest bırakılması, insanların maişetleriyle uğraşılmaması, başta Dr. Aziz Duveyk olmak üzere Filistinli vekillere ilişilmemesi gerektiğini ifade etti.

Fetih ve diğer Filistinli gruplardan gerginliği bırakıp iç barışı sağlamalarını ve Fetih ile Hamas’ın dış güçlerin baskısından uzak bir şekilde ortamı hazırlamalarını isteyen Heniyye, Mısır’dan da arabuluculuğu yeniden başlatmasını ve Hamas’ın son taslağa yaptığı değerlendirmeleri de ciddiye almasını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (57) içerik yüklenmiştir.