FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas: Düşmana karşı direniş işgale hizmet edilmesine karşı da mücadeleyi gerektirir

Filistin hükümetinin sözcüsü İhab el-Ğasin, Başsavcı İsmail Cibr’in el-Arabiyye tv kanalının ve Maan haber ajansının Gazze’deki bürolarının kapatılmasına dair kararı hakkında bir açıklama yaptı.

Açıklamada Filistin hükümetinin Gazze bölgesinde genel özgürlükleri, fikir ve ifade özgürlüğünü, yasalar ve kurallar çerçevesinde basın ve iletişim alanında faaliyet yürütülmesi özgürlüğünü savunan tavır ve politikasını sürdüreceği vurgulandı.

Açıklamada başsavcılığın el-Arabiyye ve Maan’ın bürolarını kapatma kararının toplumsal barışın, Filistin halkının haklarının ve önceliklerinin korunması çerçevesinde ele alınması gerektiği ifade edilerek; “Bağımsızlık savaşı ve düşmana karşı mücadele zihin bulandırma, fitne çıkarma, işgalcinin çıkarlarına hizmet ve kara propaganda faaliyetlerine karşı da mücadeleyi gerektirir” denildi.

Açıklamada, hükümetin büroları kapatılan medya kurumlarını, Filistin halkının, direnişinin ve dış ülkelerin aleyhine iftira, karalama ve tahrik niteliği taşıyan asılsız haberlerinden, yalanlarından ve tutarsız iddialarından dolayı birçok kez uyardığı, ama bu kurumların bütün bu uyarıları göz ardı ederek tamamen haksız iftiralara dayalı karalama kampanyasında ısrarlı hareket ettiği dile getirildi.

Filistin hükümeti adına yapılan açıklamada doğru bilgiye ve özgür yayına her zaman göğüslerinin açık olduğu vurgulanarak, el-Arabiyye ve Maan’ın da çizgilerini doğrultup doğru bilgi ve özgür düşünce çizgisi üzere yayın yapmaları durumunda kendilerine kapılarının açık olacağı ifade edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Ekim 2022 (12) içerik yüklenmiştir.