FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS düşmanla müzakere eden Fetih’le görüşmesini askıya aldı

İslamî Direniş Hareketi (Hamas), Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Siyonist işgal rejimiyle doğrudan müzakerelere başlama kararını protesto etmek amacıyla dün akşam (21 Ağustos Cumartesi) Gazze’de Fetihle yapılması planlanan görüşmeyi askıya aldığını duyurdu.

Konuya ilişkin bir demeç veren Hamas’ın önde gelen liderlerinden Dr. Salih El-Berdevil meşruluğunu kaybetmiş olan Yürütme Kurulu’nun aldığı kararla Hamas’ın Fetih ile bir araya gelmesini zorlaştırdığını söyledi.

El-Berdevil devamla şöyle konuştu: “Kendimize, halkımızın duygularına ve Fetih’in düşmana verdiği tavizleri reddeden direniş gruplarının tavrına saygı ve hürmetten dolayı bu görüşmeyi askıya aldık. Fetih’in yapacağımız görüşmeyi düşmanla yaptığı müzakerelere bir kılıf yapma ve bu cinayetten dolayı kirlenen ellerini yıkamak isteme endişesini de taşıdık. Hamas, Fetih yönetiminin Batı Yaka’da Hamas’a mensup öğrencileri, öğretmenleri, cami imamlarını, davetçileri, kanaat önderlerini, esnafı, hayır kurumu çalışanlarını ve özgürlüğe kavuşmuş esirleri takip etmesine ve tutuklamasına; Gazze’ye karşı sürdürülen ambargoda düşmanın safında yer almasına rağmen Filistin halkının çıkarı için Fetih ile görüşmelerde bulunmayı uygun görmüştü. Fakat Yürütme Kurulu’nun Filistin halkının taleplerini, beklentilerini, umutlarını ve direniş gruplarının kararlarını göz ardı ederek düşmanla müzakerelere başlama kararı almasını protesto etmek için kendisiyle planlanan görüşmeyi iptal ettik.”

Filistin Kurtuluş Örgütü’ne Bağlı Yürütme Kurulu Amerika’nın çağrısı üzerine ön koşul olmadan düşmanla doğrudan müzakerelere başlama kararı almıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.