FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS, esir değişimini ulusal sorumlulukla ele alıyor

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın Lübnan temsilcisi Usame Hamdan, Hamas’ın esir değişimi anlaşması için bazı şartlar ortaya koyduğunu ve bu şartları koyarken de ulusal sorumlulukları göz önünde bulundurduğunu belirterek, direniş seçeneğinin ulusal bir proje haline getirilmesinin gerekli olduğunu ifade etti.

Hamdan bu açıklamalarını dün akşam Vacib Derneği’nin Filistin ile dayanışma için “2009 Arap Kültür Başkenti Kudüs” ismiyle düzenlediği konferansta yaptı.

Hamdan, konuşmasında Filistin barış görüşmelerine de değinerek şöyle dedi: “Bu mesele öncelikle özgürlük ve dönüş ilkeleri üzerinde sürdürülen ulusal bir tercihtir. İkincisi Filistin halkı, ‘nasıl olursa olsun bir devlet kurulsun’ düşüncesinde değildir. Filistin halkı, işgal altındaki bütün topraklarını kurtarmak ve yurtlarından çıkarılanların da yurtlarına dönmelerini istiyor. Diyaloğu başlatan ve buna çağıran sadece direniştir. Bu konuda sorumluluk alan da yine direniştir. Bizler, Filistin halkının dağılmasını değil, birleşmesini istiyoruz.”

Kudüs konusuna da değinen Hamdan, “Direnişin elini kolunu bağlayan görüşmeci takım olmasaydı düşman bu şekilde Kudüs’ü Yahudileştirmeye cesaret edemezdi. Kudüs şehri bugün Oslo Anlaşması imzalamadan önceki dönemden daha kötü bir konumdadır” dedi.

Sözü direnişe de getiren Hamdan, “Direniş kriz yaşamıyor. Krizi, İsrail terör devletini korumayı kendine görev bilen, Afganistan ve Irak’ta girdiği bataklıktan bir türlü çıkamayan Amerika yaşıyor” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (15) içerik yüklenmiştir.