FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS, Fadlullah için taziye mesajı yayınladı

İslamî Direniş Hareketi (Hamas), Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bugün 75 yaşında hayata gözlerini yuman önemli mercilerden Allame Seyyid Muhammed Hüseyin Fadlullah için taziye mesajı yayınladı.

Hamas özetle şu ifadelere yer verdi: “Allame Fadlullah ömrünü İslam’a hizmette, işgalci ve düşmanlara karşı ümmetin vahdetini sağlama çalışmalarında geçirdi. Yine merhum İslami mezhepleri birbirine yakınlaştırma çağrısında bulunan ve bunun için çaba harcayan zatlardandı. Müslümanların birliği için çalışır, ümmetin başlıca meselelerinde Müslümanlara destek olur ve Filistin meselesine de özel bir önem verirdi.”

Fadlullah’ın ailesine ve takipçilerine en içten taziyelerini sunduklarını belirten Hamas, Allah’tan kendisini bağışlamasını ve cennetine koymasını dileyerek, ailesine, yakınlarına ve takipçilerine güzel sabır dileklerini ifade etti.

Diğer taraftan Filistin Başbakanı İsmail Heniyye de bugün vefat eden Lübnanlı âlim Seyyid Muhammed Hüseyin Fadlullah için taziye mesajı yayınlayarak, merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, takipçilerine ve sevenlerine de sabrı cemil dileklerini ifade etti.

Seyyid Fadlullah 1935 yılında dini ilimleri öğrenmek için babasının göç ettiği Irak’ta doğdu. Daha küçük yaşta İslamî ilimleri öğrenmeye başlayan Fadlullah, daha sonra Necef’te Fıkıh ve Fıkıh Usulünde otoriter bir konuma gelip dersler vermeye başladı.

1966 yılında Lübnan’a gelen Fadlullah burada El-Ma’hadu’ş-Şer’î El-İslamî ismindeki ilim havzasını kurdu.

Lübnan’daki müslümanlar arasında büyük bir yere sahip olan Fadlullah’ın etkisi burayla sınırlı değildir. Etkisi Asya ve Körfez ülkelerine kadar uzanıyor. İran İslam devrimini destekleyen Fadlullah 1982 yılında kurulan Hizbullah’ın ruhani lideriydi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.