FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas: Fetih, Filistin halkıyla veya siyonist işgalle uzlaşması gerekir

Filistin İslâmi Direniş Hareketi (Hamas) resmî sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, Fetih örgütünü Filistin halkıyla veya siyonist işgalle uzlaşma arasında tercih yapmaya çağırdı.

Dr. Ebu Zuhri, Fetih örgütünün liderlerinden Emin Makbul’un kendi örgütüyle Hamas’ın diyaloğunun nihâî çizgisinin önümüzdeki 14 Ağustos olacağına dair açıklamasına verdiği cevapta şöyle konuştu: “Fetih örgütü bu tür gidiş gelişli açıklamalarıyla Filistin halkının geniş çaplı tepkisinin gölgesinde işgal güçleriyle görüşmelere dönme ayıbının üstünü örtmeye çalışıyor. Hamas ise Fetih’i Filistin halkıyla ve işgal yönetimiyle uzlaşmadan birini seçmeye davet ediyor.”

Ebu Zuhri, Fetih örgütünün Hamas’la ilişkileri kesmekte ısrarlı davranması durumunda bunun Filistin halkı nezdinde İslâmî hareketi sorumlu kılmayacağını, ABD ve İsrail’in kucağına dönerek onların gölgesinde verilecek bu tür düşmanca kararların asıl karar sahiplerini sorumlu duruma sokacağını ifade etti.

Diğer yandan Filistin Meclis Başkanı Dr. Aziz Duveyk de yaptığı açıklamada işgal güçleriyle masa başına dönülmesinin Filistin’in iç uzlaşma çalışmalarının önüne konulmuş yeni bir engel olduğunu dile getirdi.

Dr. Aziz Duveyk, yaptığı açıklamada, işgal yönetiminin yahudi yerleşim merkezleri için yeni beş bin ev inşa etmeye hazırlandığını açıktan ortaya koyduğu bir dönemde Filistin tarafının onunla masa başında herhangi bir şey elde etmesinin mümkün olamayacağını hatırlattı. Duveyk, sonunda hiç bir şeyin elde edilemeyeceği ve sadece vakit kaybına neden olacağı başta belli olan yeni bir tura girildiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Temmuz 2022 (17) içerik yüklenmiştir.