FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS-Fetih görüşmeleri 25 Ağustos’a ertelendi

İslami Direniş Hareketi (Hamas), Kahire’de sürdürülen ulusal diyalog görüşmelerinin Fetih Hareketi’nin talebi üzerine 25 Ağustos’a ertelendiğini açıkladı.

Hamas Hareketi sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, bugün (19 Temmuz Pazar) verdiği demeçte, Fetih’in bu ayın 25’inde yapılması kararlaştırılan diyalog görüşmelerinin önümüzdeki ayın 25’ine ertelenmesini talep ettiğini ve bu talebin kabul edildiğini söyledi.

Kahire’de dün ve bugün yapılan toplantılardan siyasi gözaltılar dosyası dahil hiçbir sonuç çıkmadığını kaydeden Ebu Zuhri, diyalog görüşmelerinin aksamasının nedeninin Fetih’in siyasi gözaltılar dosyasını kapatmaya yanaşmaması ile ortak güvenlik birimi ve ortak komisyon konusunda Hamas’ın kabul ettiği Mısır önerisini reddetmesi olduğunu bildirdi.

Fetih Hareketi’nin daha önce ele alınarak çözüme bağlanmış dosyaları yeniden gündeme getirdiğine işaret eden Ebu Zuhri, Hamas Hareketi tarafından daha önce reddedilen ve üzerinde tartışılarak sonuçlandırılmış “Filistin Dörtlüsü’nün şartlarını kabul etme” gibi konuların Fetih heyeti tarafından tekrar ortaya atıldığını söyledi.

Hamas sözcüsü, Fetih Hareketi’nin daha önce gündeme gelmiş ve sonuca bağlanmış konuları yeniden tartışmaya açmasının diyalog görüşmelerini içi boş bir girdapta boğma arzusundan kaynaklandığını kaydetti.

Ebu Zuhri, Fetih Hareketi’ni Filistin’de iç bölünmeye son verecek herhangi bir uzlaşıyla ilgilenmemekle suçladı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.