FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas: Filistin halkının hak ve hukukundan taviz verilmesine karşıyız

İslamî Direniş Hareketi (Hamas), Filistin halkının kutsal mekânlarını korumak için direnmeye devam edeceğini, ilkelerine ve hukukuna bağlılığı sürdüreceğini, Filistin toprağıyla Filistin halkının hak ve hukukundan taviz verilmesine asla izin vermeyeceğini belirtti.

Hamas Hareketi, Filistin halkına sadece felaket, sürgün, katliam ve dağılma getiren uğursuz Balfour Deklarasyonu’nun yıldönümü nedeniyle bugün (02 Kasım Cumartesi) basın açıklaması yaptı. Açıklamada Hamas şu hususların altını çizdi:

“Uğursuz Balfour Deklarasyonu’nun ilanından şimdiye kadar Filistin halkına karşı kurulan tuzaklar, sürdürülen komplolar hiç durmadı. İşgalci İsrail, Filistin halkına karşı her türlü zulüm ve barbarlığı gösterirken uluslararası camia kafasını kuma gömdü ve olup bitenleri sadece seyretti. İşgalciye karşı hep çifte standartlı politikalar takip etti.”

Sahip olmadığı bir şeyi hak etmeyen birine vermek olan Balfour Deklarasyonu’nun haksız ve geçersiz olduğunu belirten Hamas, Filisin halkının büyük felaketler yaşamasına neden olan deklarasyondan bu işin başını çeken İngiltere ile onu destekleyen devletlerin sorumlu olduğunu ifade etti.

Hamas daha önce ifade ettiği ilkelere işaret ederek, “Hiç kimsenin mültecilerin terk etmek durumunda kaldığı köy, kasaba ve beldelerine geri dönme hakkını yok sayamaz. Çünkü bu sabit ve kutsal bir haktır. Bundan vazgeçmek, yok saymak veya pazarlık konusu yapmak mümkün değildir. Mültecilerin başka yerlerde yerleştirilmesi veya alternatif vatan bulma arayışları Filistin halkı tarafından asla kabul edilmeyecektir” dedi.

Filistin topraklarını ve kutsal mekânları kurtarmanın tek stratejik yolunun direniş olduğunu bir kez daha vurgulayan Hamas, Fetih ve Abbas yönetiminden düşmanla sürdürdüğü anlamsız görüşmelere, işbirliğine ve koordinasyona son vermesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.