FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS: Filistinli bir esirin kendini yakması utanç vesilesidir

Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS, serbest bırakılmış Filistinli bir esirin yaşadığı sorunlardan dolayı kendini yakmasının Filistin özerk teşkilatı için bir utanç kaynağı olduğunu bildirdi.

HAMAS’ın üst düzey yöneticilerinden İzzet er-Reşak, serbest bırakılmış Filistinlilerin hak ve hukukunun Filistin özerk teşkilatı tarafından temin edilememesinin Filistinli bir azade’nin Özerk Yönetim teşkilatı maliye bakanlığı önünde kendisine yakmasına yol açtığını söyledi.

Batı Yaka’daki yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Vesim Bilal Maruf isimli 20 yaşındaki Filistinli eski esir, dün (30 Haziran Pazar) Ramallah’taki Maliye Bakanlığı binası önünde kendini yakmıştı.

Filistinli gencin Filistin Yönetimi’nin kendisini ihmal etmesini işgal zindanlarından serbest bırakılan esirlere onurlu bir hayat sürme imkanı sağlanması konusunda verdiği sözü tutmaması üzerine protesto amacıyla kendini yaktığı ifade edildi.

Görgü tanıkları, eski esirlerden Maruf’un Ramallah’taki Maliye Bakanlığı binası önünde gerçekleştirdiği eylem sırasında ellerinin ve göğsünün yandığını söyledi.

Filistin medya kaynaklarının bildirdiğine göre, Maruf eylem sonrası yaptığı açıklamada, Filistin Yönetimi’nin kendisine ve kendisi gibi esirlere uyguladığı ihmal politikasını protesto etmek için böyle bir eylemi gerçekleştirdiğini belirtti.

Maruf, Ramallah’taki Maliye Bakanlığı ile Esirler Bakanlığı’nın sağlık sorunlarına ve ekonomik durumunun kötü olmasına rağmen hak ettiği ödenekleri gerekli şartların kendisine uymadığı gerekçesiyle ödemediğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (39) içerik yüklenmiştir.