FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas: Filistinli Esirin Şehit Olmasından Siyonist Rejim Sorumludur

İslamî Direniş Hareketi (Hamas), Filistinli esir Aziz Uveysat’ın Siyonist işgal zindanlarında şehit olmasından cezaevi yönetimiyle işgal hükümetinin sorumlu olduğunu belirtti.

Hamas sözcüsü Hazım Kasım yaptığı açıklamada “işgal rejiminin Filistinli esirlere yönelik bu tür cinayetleri esirlerin direniş ve cihad ruhuyla özgürlük umudunu öldüremeyecektir. Hamas hareketi esirleri kurtarmak için kendilerine ve ailelerine verdiği sözü yerine getirmek için çabalarını sürdürmektedir” dedi. 

Hamas, darp edildikten sonra beyin kanaması ve ardından kalp krizi geçiren, durumu ağırlaştığı için hastaneye kaldırılan ve hastanede şehit olan Kudüslü esir Aziz Uveysat için taziye dileklerini de iletti.

Hamas Siyasi Birimi üyesi Musa Dudin de konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Dudin Filistinli esir Uveysat’ın cezaevinde şehit olmasının, işgal rejiminin bir terör rejimi olduğunu ve Filistin halkına karşı vahşi bir tutum sergilediğini ortaya koyduğunu belirterek, işgalcinin Filistin halkına karşı işlediği cinayetlerin bedelini ödeyeceğini söyledi.

Uveysat’ın tek kişilik hücrede işgal güçlerinin saldırısına uğraması sonucu beyin kanaması geçirdiğini hatırlatan Dudin, bu cinayetin ilk cinayet olmadığını, cezaevlerindeki güçlerin sürekli esirlere saldırdığını ifade etti.

Bir tepki de eski Bakan Vasfi Kubha’dan geldi. Kubha yaptığı açıklamada esir Aziz Uveysat’ın şehit olmasından işgalci rejimin sorumlu olduğunu belirterek, saldırıya uğrayan şehidin beyin kanaması geçirdiğini, hastaneye kaldırıldıktan 20 gün sonra da şehit olduğunu söyledi.

İşlenen cinayete karşı ciddi bir tutum sergilenmesini isteyen Kubha, bu cinayetin karşılıksız kalmaması gerektiğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.