FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS fitneyi bertaraf etmekte haklıdır

Dünya Müslüman Âlimler Birliği Başkanı Allâme Yusuf Karadavi, Gazze’de Cundu Ensarillah cemaatiyle çıkan çatışmada Gazze hükümetinin hak üzere olduğunu belirterek, bu ve buna benzer konular için en son Fıkhu’l-Cihad (Cihad Fıkhı) adında bir kitap yazdığını ifade etti.

Şeyh Karadavi, dün (19 Ağustos Çarşamba) akşam Mısır’daki Gazeteciler Sendikası’nda yapılan bir konferansta, Gazze’deki son çatışma ile ilgili bir sorunun sorulması üzerine şöyle dedi: “Hamas bu çatışmada haklıydı. Hamas hareketi Cundu Ensarillah cemaatini kardeşleriyle savaşmaktan vazgeçirmeye çalıştıysa da onlar bunu reddettiler. Bunun üzerine Hamas güce başvurmak zorunda kaldı. İşte bu tür insanlar için ben Fıkhu’l-Cihad adlı bir eser yazmıştım.” Şeyh Karadavi’nin bu cevabı vermesi üzerine ise salon alkışlarla inledi.

Kudüs ve Kudüs’ün maruz kaldığı Yahudileştirme çabalarına da değinen Prof. Karadavi, “Filistin’in başkenti Kudüs ve iki kıblenin birincisi olan Mescidi Aksa’yı korumak Müslümanların görevidir. Ne yazık ki, bugün Müslümanlar Filistin ve Kudüs meselesinden oldukça uzaktırlar. Filistin’e destek gününde Müslüman halklar bize destek verirken, yöneticiler bizi hayal kırıklığına uğrattı ve bizi yalnız bıraktılar. Allah’tan yöneticilerdeki bu duyarsızlığın halklara inmemesini diliyoruz” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.