FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas: FKÖ Merkez Kurulu Mevcut Şekliyle ABD’nin Kararını Etkileyemez

Filistin İslâmî Direniş Hareketi (Hamas) FKÖ Merkez Kurulu’nun mevcut şekliyle ABD’nin kararını etkileyemeyeceğini, istişare uygulamasını yeniden canlandırmak için kullanılan araçlardan başka araçlar bulunması gerektiğini dile getirdi.

Hamas, bugün (14 Ocak Pazar) akşam saatlerinde yaptığı açıklamada Merkez Kurulu’nun toplantısını boykot etmesinde, mevcut verilerin ve kurulun toplanmasında uygulanan yöntemin Filistin halkının ihtiyacına cevap verecek ve ulusal amaçlarıyla uyumlu sonuçlar doğurmayacağı konusunda kanaate sahip olmalarının etkili olduğunu dile getirdi.

Açıklamada Hamas, görüşmelerin İsrail işgalinin üzerine bir örtü çeken, Filistin davasının bitirilmesine ve tasfiyesine götürecek bir araç olduğunu, Filistin halkının özgürlük, kendi geleceğini belirleme ve tüm Filistin topraklarında başkenti Kudüs olan bir Filistin devletini kurma hayallerine cevap vermeyeceğini gördüklerini dile getirdi.

Trump’ın Kudüs’ü işgal rejiminin başkenti olarak tanıyan adımına karşı Filistin tarafından da çok güçlü bir karşıt adım atılmasına ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Hamas, Arap dünyasından ve İslâm âleminden de etkili bir adım atılamadığının görüldüğünü vurguladı.

FKÖ Merkez Kurulu bugün Ramallah’ta toplandı. Toplantıyı Hamas, İslâmî Cihad ve bazı bağımsız şahsiyetler boykot etti. 

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.