FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas Gazze’de ABD Başkanı Trump’ın Kararını Protesto Etti

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) bugün Cuma namazında sonra Gazze’de Mescidi Aksa’ya destek ve ABD Başkanı Donald Trump’ın kararını protesto etmek için gösteri düzenledi.

Gazze’nin güneyinde yer alan Han Yunus şehrinin doğusunda bulunan Beni Suheyla beldesinde Hamas’ın düzenlediği gösteriye soğuk havaya rağmen yüzlerce kişi iştirak ederek, ABD başkanı Trump’ın Kudüs kararını telin etti.

Gösteride konuşan milletvekili Muşir El-Mısri, işgalcinin Kudüs’ün yapısını değiştirme girişimlerinin şehrin derin tarihini değiştiremeyeceğini söyledi.

ABD’nin işgal rejiminden yana tavır aldığına dikkat çeken Mısri, Amerika’nın işgal rejimi lehine 50’den fazla kez veto hakkını kullandığını hatırlattı.

Filistin Yönetimi’ne çağrıda bulunan Mısri, işgal rejimiyle sürdürdüğü güvenlik ve istihbarat koordinasyonuna son vermesini, Batı Yaka’da direnişin elini serbest bırakmasını, işgal rejimini tanıma kararını geri çekmesini ve sözde barış görüşmelerine bel bağlamamasını istedi.

Düşmanla güvenlik işbirliğinin ulusal bir cinayet olduğunu, bu tutumun halk ve gruplarca reddedildiğini belirten Hamas lideri Mısri, düşmanla yapılan görüşmelerin başarısız kalmasının Filistin halkının önünde direnişten başka bir yolun olmadığını gösterdiğini kaydetti.

Hamas lideri konuşmasında ayrıca Oslo ve diğer antlaşmaların iptal edilmesini isteyerek, Trump’ın Kudüs kararının Siyonist işgal rejiminin yok oluşunun işareti olduğunu ifade ederek, “direniş güçleri işgal rejimini tamamıyla ortadan kaldırma hazırlığı için gece gündüz çalışıyorlar” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.