FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas: “Halkımız, Baskınlar Karşısında Eli-Kolu Bağlı Oturmayacak”

İslami Direniş Hareketi (Hamas), işgal güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya düzenledikleri baskınları “tehlikeli” olarak nitelendirerek, baskınların Kudüs kentindeki gerginliği yükselteceğini söyledi.

Hamas Hareketi sözcülerinden Sami Ebu Zuhri, bugün (26 Temmuz Pazar) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Filistin Enformasyon Merkezi’ne ulaşan bildiride, “Halkımız ve grupları kutsal değerlere yönelik saldırılar karşısında eli-kolu bağlı oturmayacak” ifadesine yer verildi.

Bireysel ve örgütlü direniş eylemlerinin yoğunlaştırılması çağrısında bulunan Ebu Zuhri, Filistin Yönetimi’nden de kutsal mekânlara yönelik ihlallere karşı misillemede bulunabilmesi için Batı Yaka’da direniş güçlerinin üzerinden baskısını kaldırmasını istedi.

İşgal güçlerinin bu sabah Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskın sırasında avluda ve El-Kıbli Mescidi’nde çok sayıda göz yaşartıcı bomba ve ses bombası atması sonucu cemaatten 15 Filistinli yaralandı.

Mescid-i Aksa’da bu sabah erken saatlerden itibaren işgal güçleriyle dünden bu yana baskınlara karşı nöbet tutan Filistinli cemaat arasında çatışmalar yaşanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.