FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas Hareketi, Tony Blair’in şartlarını reddetti

İslami Direniş Hareketi (Hamas), Ortadoğu Dörtlüsü Özel Temsilcisi Tony Blair’in Filistin-İsrail sorununu sona erdirmek için iki devletli çözüm önerisinin kabul edilmesi talebini reddettiğini açıkladı.

Hamas Hareketi Siyasi Birimi üyelerinden Musa Ebu Merzuk, sosyal paylaşım sitelerinden Facebook’taki kişisel sayfasında konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Haksız anlaşmaların yaşam şansı olmadığını Blair de biliyor. Bugünkü güç dengelerinde dayatılacak herhangi bir çözümün güç dengeleri değiştiğinde varlığını koruması mümkün değil” dedi.

Bir liderin veya grubun imzasıyla emellerin, beklentilerin, kimliğin, toprağa bağlılığın ve inancın yok olmayacağını Blair’in de bildiğini ifade eden Ebu Merzuk, Hamas Hareketi’nin birlikte bir süre yaşamak zorunda kalsa bile haksızlığa asla razı olmayacağını söyledi.

Blair’in çağrısını İsrail’e yönelterek 1967 sınırlarında kurulacak ve başkenti Kudüs olacak bağımsız bir Filistin devletini kabul edip etmediğini sorması gerektiğini kaydeden Ebu Merzuk, “İsrail Yahudi yerleşkelerini terk edecek mi? Batı Yaka’da işgal ettiği toprakları bırakacak mı?” diye sordu.

Ortadoğu Dörtlüsü Özel Temsilcisi Tony Blair, geçtiğimiz günlerde Gazze’ye yaptığı birkaç saatlik ziyaret sırasında iki devletli çözüm çerçevesinde Filistin sorununun çözümüne kapı aralamak için Gazze Şeridi’nin şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini açıklamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2021 (20) içerik yüklenmiştir.